- W dobie zmian klimatycznych i przeciwdziałania ich negatywnym skutkom zwrócenie uwagi na kwestie zagospodarowania wód opadowych jest jednym z kluczowych aspektów w mieście – mówi dr Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. – Staramy się odwracać ten negatywny trend odprowadzania z miasta wszelkiej możliwej wody, ale bez zaangażowania mieszkańców to nie będzie możliwe. Stąd nasz program wsparcia tych działań, który jest komplementarny w stosunku do rządowego programu Moja Woda, dedykowanego odbiorcom indywidualnym.
Dotacja celowa przeznaczona jest dla wspólnot mieszkaniowych na przedsięwzięcia inwestycyjne obejmujące wykonanie systemów do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych oraz roztopowych. Wśród dotowanych inwestycji znajdziemy takie rozwiązania jak: zbiorniki na deszczówkę wraz z instalacją podłączenia do rynny, systemy bioretencji czyli między innymi ogrody deszczowe, zastosowanie nawierzchni przepuszczalnej czy systemy nawadniania z wykorzystaniem deszczówki.
Miejska dotacja wynosi 80% kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 10 tysięcy zł brutto. W sumie Miasto przeznaczy na ten cel jeszcze w tym roku 196 tysięcy zł, nabór trwa od dziś do 16 października, zaś rozliczenie wniosków ma nastąpić nie później niż 15 grudnia.
Łódzki magistrat udostępnia także know-how dla tych, którzy chcieliby zacząć gromadzić deszczówkę. Na stronie www.lodz.pl/ekoportal pojawił się specjalny poradnik dla mieszkańców pt. „Łódź łapie deszczówkę,” w którym można znaleźć szereg informacji na temat możliwości retencjonowania wody we własnym zakresie.