Łódź doceniona przez magazyn fDi Intelligence z grupy Financial Times

Łódź – trzecie co do wielkości miasto w Polsce przechodzi proces głębokiej rewitalizacji. To właśnie o zmianach, które dokonują się w mieście przeczytamy w najnowszym wydaniu brytyjskiego magazynu. Sebastian Shehadi – autor raportu, przedstawił Łódź jako miasto atrakcyjne dla inwestorów. Ze względu na lokalizację, jakość powierzchni biurowych i przemysłowych, poziom wykwalifikowania pracowników jest to miejsce idealne do prowadzenia biznesu.

fot. fdiintelligence.com
Łódź – trzecie co do wielkości miasto w Polsce przechodzi proces głębokiej rewitalizacji

Obecnie w Łodzi remontowanych jest 24% wszystkich powierzchni biurowych. Dla porównania w Warszawie remont przechodzi tylko 4%. Jak przeczytamy w raporcie „Łódź jest na siódmym miejscu w Polsce pod względem nowoczesności zasobów biurowych, ale rozwija się w niesamowitym tempie. Świadczy o tym napływ międzynarodowych inwestorów, takich jak Echo Investment, HB Reavis i Skanska”. Biurowce w Łodzi zajmują łącznie ponad 460 tys. m2. W kolejnych latach powierzchnia ta ma wzrosnąć o kolejne 300 tys. m2. Jak mówi Dimitris Raptis, zastępca dyrektora generalnego w Globalworth „Jeżeli chodzi o rynek pracy, należy zwrócić uwagę na koszty pracy oraz dostępność wykwalifikowanego personelu – to właśnie te czynniki czynią to miasto jedną z najlepszych inwestycji w środkowej i wschodniej części Europy. Łódź stała się pierwszym celem na polskim rynku”. Mówiąc o przestrzeni przemysłowej zwrócono uwagę, że miasto oferuje 300 hektarów powierzchni przemysłowej. Dzięki temu możemy nazywać Łódź kluczowym gracza na polskim rynku przemysłowym. W 2022 roku do użytku zostanie oddany największy park przemysłowy w Europie Środkowej. Będzie on siedzibą m.in. największej, poza granicami Niemiec, fabryki Bosch.

W 2017 roku Łódź znalazła się w rankingu Prologissurvey na trzeciej pozycji jako najbardziej pożądana lokalizacja pod względem logistyki w Europie. Zajęła też pierwsze miejsce w rankingu poza Europą Zachodnią. Miasto leży na połączeniu dwóch głównych transeuropejskich korytarzy sieci transportowej: Bałtyk-Adriatyk (trasa z Gdańska do Włoch) i trasa północno-bałtycka z Belgii do Estonii. Dodatkowo autor artykułu zwraca uwagę, że „Łódź ma bezpośrednie połączenie kolejowe z Chengdu w Chinach. Pociągi potrzebują tylko ok. 13 dni na transport, a nie tak jak w przypadku drogi morskiej 45 dni”. Kolejną lokalizacyjną zaletą Łodzi jest bliskość do Warszawy. Dzięki niedawnej przebudowie Stacji Łódź Fabryczna do stolicy dojedziemy w 70 minut.

Łódź jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. W raporcie przeczytamy, że „nie ma żadnej trudności, aby znaleźć w tym mieście uzdolnionych ludzi”. Świadczą o tym z jednej strony prestiżowe uczelnie takie jak Szkoła Filmowa czy ośrodki badawczo-rozwojowe, ale również bardzo dobrze rozwinięty sektor technologiczny i liczne start-upy. W Łodzi prowadzonych jest bardzo dużo intensywnych badań, których efekty są doceniane na całym świecie. Mowa tu m.in. o spółce Gust, która produkuje miejskie turbiny wiatrowe. Ich projekt trzy lata z rzędu wygrał Międzynarodowy Konkurs Małych Turbin. W międzyczasie Łódź Solar Team, największy projekt studencki w Polsce, stworzył prototyp samochodu elektrycznego zasilanego przez panele słoneczne.

Warto też zwrócić uwagę, że Łódź, pokonując światową konkurencję, wygrała prawo do organizacji prestiżowej Światowej Wystawy Ogrodniczej Expo Horticultural 2024. 

https://uml.lodz.pl/files/public/dla_biznesu/investlodz/fdi-lodz-revitalised.pdf

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt