Rusza kolejny etap projektu Łódzkiego Szlaku Kobiet w ramach dofinansowania z UMŁ dla organizacji pozarządowych poświęcony łódzkim kobietom. Będą to spacery, warsztaty, spotkania zwieńczone filmem o wybitnych, często zupełnie zapomnianych łodziankach.
- Korzystając z tego, że mamy deszczowe ale jednak lato i możliwość realizowania działań plenerowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, chcemy rozpocząć cyklem 10 autorskich spacerów śladami znanych i mniej znanych łodzianek. Pierwszy spacer już 4 lipca - mówi szefowa Fundacji Łódzki Szlak Kobiet - Ewa Kamińska - Bużałek.
Wiceprezydent miasta Małgorzata Moskwa-Wodnicka podkreśla, że historia Łodzi to także, a może przede wszystkim, historia łódzkich kobiet.
- To robotnice, matki, babcie sprawiały, że nasze miasto rozwijało się w tak niebywale bujny sposób, to nasze działaczki społeczne dbały o przyszłość i edukację młodzieży, a żołnierki, kobiety szpiedzy w czasie wojny walczyły o wolność naszego kraju, a przypomnę to właśnie Łódź była obok Warszawy najważniejszym centrum wywiadu Armii Krajowej z Haliną Szwarc na czele.
Bez łódzkich kobiet i słynnego strajku głodowego z 1971, bez postawy naszych robotnic w 1981 roku i bez gigantycznej cierpliwości i siły kobiet po upadku naszego przemysłu w 1990 roku nie byłoby współczesnej nowoczesnej Łodzi. Pamiętajmy o wielokulturowym podłożu historycznym miasta i o artystkach takich jak Irena Tuwim bez, której pewnie nasze dzieci nie znałyby Kubusia Puchatka - dodaje Marta Zdanowska, która przygotowywała propozycje najbliższych spacerów.
- Bez kobiet nie byłoby także współczesnej, tak pięknie na nowo rozwijającej się Łodzi postindustrialnej. Jesteśmy wszak jednym z niewielu miast w Polsce gdzie aż trzy kobiety są w ścisłych władzach miasta z Panią Prezydent Zdanowską na czele. Jestem z tego bardzo dumna. Hasło Łódź jest Kobietą nie jest zatem jedynie wymysłem PRowym ale realnym opisem rzeczywistości miejskiej gdzie na stu mężczyzn przypada aż 120 kobiet. Bo Łódź nie tylko jest kobietą ale jest także kobietą dumną - dodała wiceprezydent.
Zapraszamy do udziału w spacerach. Z organizatorkami można się kontaktować poprzez stronę FB Łódzki Szlak Kobiet , mail: kontakt@lodzkiszlakkobiet.pl lub telefonicznie: 691 749 140.
Plan spacerów:
4.07, sobota, godz. 11
Śladami zasłużonych łodzianek. Część 1
zbiórka na pl. Wolności 2
5.07, niedziela, godz. 11
Śladami zasłużonych łodzianek. Część 2
zbiórka na rogu ul. Gdańskiej i al. 1 Maja, przy Akademii Muzycznej
19.07, niedziela, godz. 11
Śladami kobiet z Widzewa i Grembachu
zbiórka (pod byłym zakładem Wi-Ma)
2.08, niedziela, godz. 11
Bohaterki z trzeciej zmiany. Śladami strajków i kobiet opozycji okresu PRL
zbiórka na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze
22.08, sobota, godz. 11
Łódź pisarek i poetek
zbiórka: al. A. Mickiewicza 15 (róg z al. T. Kościuszki)
25.08, wtorek, godz. 17
Jesteśmy jednym kawałkiem tęsknoty. Śladami kobiet żydowskich w getcie łódzkim
zbiórka przed halą Bałuckiego Rynku przy ul. Zgierskiej
Spacer stanowi część obchodów 76. rocznicy likwidacji getta łódzkiego i jest organizowany we współpracy z Centrum Dialogu im. M. Edelmana.
Uwaga! Na ten spacer obowiązują zapisy. Prosimy o zgłoszenia na adres spacery@lodzkiszlakkobiet.pl do 24 sierpnia. Liczba miejsc jest ograniczona.
6.09, niedziela, godz. 11
Śladami kobiet ze Starego Polesia
zbiórka przed lecznicą „Pod koniem” przy ul. M. Kopernika 22
20.09, niedziela, godz. 11
Gdzie się podziały łódzkie włókniarki?
zbiórka przed Centralnym Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
4.10, niedziela, godz. 11
Bałuckim szlakiem kobiet
zbiórka na pl. Piastowskim
31.10, sobota, godz. 11
Cmentarz na Dołach z Łódzkim Szlakiem Kobiet
zbiórka przy bramie na cmentarz komunalny przy ul. Smutnej (idąc od al. G. Palki po lewej stronie)