Łódź miastem woonerfów

19. na Lipowej, 20. na Lotnej i 21. na Stefanowskiego. W tym roku trafimy "oczko" zielonych ulic z uspokojonym ruchem.

Łódzkie woonerfy: Traugutta
18 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (18)

Pierwszy łódzki woonerf, który powstał na 6 sierpnia zyskał szybko duże uznanie wśród łodzian, którzy okazali je, składając w kolejnych latach wnioski w Budżecie Obywatelskim na przekształcenie kolejnych ulic w przyjazną do mieszkania przestrzeń. Miejskie podwórce charakteryzują się przede wszystkim przestrzenią otwartą dla mieszkańców, aby piesi, czuli się na niej bezpiecznie, komfortowo, na luzie - tak jak u siebie.

- Woonerf to przestrzeń bez podziału na jezdnię i chodnik, ze strefą zamieszkania, ograniczającą prędkość, porządkującą parkowanie i pozwalającą pieszym poruszać się całą szerokością jezdni. W Łodzi stawiamy również na zieleń i małą architekturę. Każdy z woonerfów, zaplanowany jest w taki sposób, aby wprowadzać zieleń w najszerszym możliwym aspekcie i uzupełniać tę przestrzeń o ławki, stojaki na rowery oraz charakterystyczne detale jak zegar, pompę wody, czy stoliki szachowe – wyjaśnia Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

- W tym roku zrealizujemy kolejne trzy woonerfy. Pierwszy z nich, a za razem 19., powstaje właśnie na ul. Lipowej pomiędzy Więckowskiego a Zieloną. W tej chwili pracujemy przy instalacjach podziemnych i wykonujemy prace ziemne przy konstrukcji nowej drogi. Jak pozostała część Lipowej będzie to ulica o uspokojonym ruchu, wykonana z kostki. 20. woonerf to ul. Lotna, której przebudowa wystartuje w najbliższym czasie. Lotna podobnie jak Lipowa to ulica tworzona z mieszkańcami, szeroko skonsultowana i dopasowana do ich potrzeb, pełna zieleni, ale również z miejscami parkingowymi. Natomiast 21. woonerf to trzecia tegoroczna inwestycja, której kończymy projektowanie. Woonerf na Stefanowskiego został zgłoszony przez samych mieszkańców, studentów i pracowników Politechniki, którzy również stworzyli koncepcję jej wyglądu – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Ale to nie wszystkie drogi, które zmienią się w bardziej przyjazne mieszkańcom. Dalej będziemy realizowali inwestycje na Zielonym Polesiu, a ponadto, nowe przestrzenie, przyniesie rewitalizacja obszarowa. Woonerf powstanie między innymi na Moniuszki, Włókienniczej i Mielczarskiego, a pomiędzy Ogrodową i Legionów, Sienkiewicza i Wschodnią, czy Nawrot a placem Komuny Paryskiej, powstaną pasaże i ciągi pieszo-jezdne, które otworzą zamknięte dziś kwartały miasta. Łącznie prawie 20 nowych dróg, pasaży, przebić, co pozwoli, aby Łódź była liderem wśród miast, mając pół setki przyjaznych dróg.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt