Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na specjalny pokaz filmów Mariusza Wilczyńskiego

Z okazji 75-lecia Łodzi filmowej i 3. rocznicy członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO zapraszamy na specjalny pokaz filmów pochodzącego z Łodzi i związanego z nią artysty Mariusza Wilczyńskiego. Będzie to szczególne wydarzenie dla pasjonatów kina. Zobaczymy dwa krótkometrażowe obrazy „Kizi Mizi” i „Niestety” oraz pełnometrażowy debiut „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Wydarzenie jest tym bardziej wyjątkowe, albowiem „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to jedyny polski tytuł, który został zaprezentowany na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - Berlinale 2020, w nowej sekcji Encounters. Od tego czasu obraz cieszy się uznaniem na festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając m. in. wyróżnienie jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, nagrodę główną w kategorii animacji pełnometrażowej podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF) czy nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 58. Viennale. 5 listopada, pierwszym polskim pokazem „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otwarto 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Film został wyprodukowany przez łodziankę – Ewę Puszczyńską (producentkę obrazów takich jak „Ida”, „Zimna Wojna”) i Agnieszkę Ścibor (właścicielkę firmy„Bombonierka”). „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, które od lat wspiera i promuje rodzimych twórców, jest koproducentem obrazu. Dzięki temu projekt Wilczyńskiego otrzymał w 2018 roku dofinansowanie produkcji z Łódzkiego Funduszu Filmowego w wysokości 200 tys. złotych.

Uciekając przed rozpaczą po stracie najbliższych bohater Wilczyńskiego ukrył się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu i wszyscy bliscy wciąż żyją. Przez lata w jego wyobraźni rozrasta się miasto, do którego pewnego dnia wprowadzają się nieproszeni bohaterowie literaccy oraz kreskówkowi idole z dzieciństwa, w świadomości kolejnych pokoleń wiecznie młodzi, w krótkich spodenkach. Gdy nasz bohater odkrywa, że są dziś starcami oraz że wieczna młodość nie istnieje - postanawia wrócić do realnego życia.

Produkcja może również poszczycić się imponującą obsadą – filmowym postaciom głosu użyczyli, między innymi: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Na miano jednego z głównych bohaterów filmu zasługuje muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Film powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.

Zrealizowana w 2004 roku krótkometrażowa animacja „Niestety” przedstawia niepokojące sny starszego mężczyzny-anioła oraz jego żony. Małżonkowie powracają do czasów młodości, gdzie czułość przeplata się z okrucieństwem i nie wszystko układa się pomyślnie. Skomponowana specjalnie do filmu sugestywna muzyka Tomasza Stańki domyka tę oniryczną opowieść. Autor poświęcił ten film pamięci swoich rodziców.

„Kizi Mizi” (podtytuł: „Pierwsza Dobranocka dla Szczypiorka”) to zabawna historia miłosna o kotku i myszce, film o samotności, zdradzie i zemście. Jego światowa premiera odbyła się w 2007 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Mariusz Wilczyński – artysta-malarz, performer, reżyser filmów animowanych, teledysków i krótkich form telewizyjnych. Projektuje także scenografię do filmów, sporadycznie pojawiając się w nich jako aktor. Urodził się 29 kwietnia 1960 roku w Łodzi. W 1986 roku w rodzinnym mieście ukończył Akademię Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego i pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Na polu animacji jest całkowitym samoukiem: swoją późną przygodę z filmem rozpoczął od małych form użytkowych dla telewizji, a pierwsze filmowe nagrody zdobywał za animowane teledyski. Od 2003 roku uczył malarstwa i rysunku oraz animacji klasycznej w Kunstuniversität w Linzu
i ASP w Łodzi. Od roku 2007 wykłada animację w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie w roku 2009 obronił doktorat. Retrospektywy jego twórczości były prezentowane m.in. w MoMA w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Brazylii, Tokyo International Forum i Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego animacje pokazywane były również w National Gallery w Londynie i w Berlinale Shorts.

22 listopada 2020, godz. 19.00, platforma Moje eKino: www.mojeekino.pl 

Bilety dostępne na stronie: https://www.mojeekino.pl/show/kino-charlie-lodz

Partnerami wydarzenia są Kino Charlie i Gutek Film.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt