Badaniom zostały poddane bankomaty, poręcze w komunikacji miejskiej, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych oraz poręcze na dworcach PKP. Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce.
Na 10 polskich miast, które zostały uwzględnione w badaniu, Łódź uzyskała sumaryczny wynik 1470 bakterii na wszystkich przebadanych powierzchniach. Druga pozycja w rankingu przypadła Bydgoszczy z w wynikiem 2340 bakterii, a trzecia dla Krakowa z wynikiem 2440 znalezionych bakterii. Pozostałe pozycje w zestawieniu zajęły kolejno Białystok (2616 bakterii), Lublin (3120 bakterii), Wrocław (4570 bakterii), Warszawa (5340 bakterii).
Badania mikrobiologiczne wykazały, że na łódzkich bankomatach można znaleźć jedną z najmniejszych w skali krajowej liczbę bakterii (200). Łódź została wyprzedzona tylko przez Gdańsk (44 bakterie). Na podstawie przeprowadzonego badania można wysnuć wniosek, że Łódź jest jednym z tych miast, w którym higiena bankomatów jest utrzymywana najlepiej.
Nieco gorszy wynik Łódź osiągnęła w kategorii galerii handlowych – 60 bakterii zamykając podium. Łódź przegrywa z Gdańskiem (30 bakterii) oraz Bydgoszczą (40 bakterii).
W przypadku przeprowadzonych analiz pobranych wymazów z wózków sklepowych Łódź zajmuje pozycją 3 z wynikiem 180 znalezionych bakterii.
Na najlepsze pod kątem czystości warunki w komunikacji miejskiej mogą liczyć mieszkańcy Łodzi. Jak wykazało badanie to właśnie Łódź posiada najlepiej zdezynfekowaną komunikację miejską w Polsce! Na najlepsze pod kątem czystości warunki w komunikacji miejskiej mogą liczyć również mieszkańcy Krakowa (40 bakterii) i Lublina (300 bakterii) i Lublina (300 bakterii).
Badania wykazały, że w Łodzi najbardziej powinniśmy się obawiać powierzchni na dworcu PKP. Na poręczy dworca kolejowego w Łodzi znaleziono 1000 bakterii, przez co w badaniach miasto w kategorii dworców PKP zajmuje dopiero pozycję 7.
Wyniki badań pokazują przykłady niebezpieczeństw, które na nas czyhają praktycznie na każdym kroku, dlatego przy każdej wizycie warto pamiętać o zachowaniu środków ostrożności w postaci np. częstej dezynfekcji rąk oraz przedmiotów osobistych w celu zminimalizowania ryzyko przenoszenia bakterii lub nawet zakażenia.