Łódź otwarta na różnorodność. Rusza antyrasistowska kampania w MPK

Promowanie postaw tolerancji i akceptacji, przeciwdziałanie mowie oraz aktom nienawiści, a także zapobieganie dyskryminacji i ksenofobii  – to główne założenia kampanii społecznej przygotowanej przez koalicję „Łódź Różnorodności”.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Od 15 czerwca przez miesiąc pasażerowie łódzkich autobusów i tramwajów będą mogli obejrzeć krótką animację, która podpowiada, jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami rasistowskiego czy ksenofobicznego zachowania. - Film instruuje, jak powinniśmy reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami. Mam nadzieję, że spot pokaże osobom przemieszczającym się miejską komunikacją, że każdy z nas może i powinien reagować. Wtedy dużo łatwiej pomóc osobie narażonej na dyskryminację. Film, zrealizowany przez Stowarzyszenie Nomada z Wrocławia pokazuje podstawowe zasady, jak zachować się, gdy jesteśmy świadkiem dyskryminacji. Interweniujmy u motorniczego, a jeśli to możliwe nagrajmy całe zdarzenie. Gdy sytuacja się nasila, nie wahajmy się z wybraniem numeru 112 – mówi Eliza Gaust z koalicji "Łódź Różnorodności". 

Za kampanią stoi niedawno utworzona w Łodzi koalicja "Łódź Różnorodności", którą tworzą organizacje i nieformalne grupy zrzeszające mniejszości narodowe, etniczne czy religijne lub działające na ich rzecz. To m.in. żydowska grupa HaKoach, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, oddział łódzki Ligi Muzułmańskiej w RP, Centrum Studiów Migracyjnych UŁ, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów, Amnesty International Łódź, Komenda Miejska Policji w Łodzi oraz parafia Świętej Anny. Jak podkreśla Dawid Gurfinkel, prezes stowarzyszenia HaKoach, potrzeba powstania koalicji „Łódź Różnorodności” wisiała w powietrzu: - Hejt zbiera swoje żniwa, a pandemia nasiliła różne ksenofobiczne zachowania wobec wszelkich inności i mniejszości. Naszym celem jest walka z wszystkimi przejawami dyskryminacji oraz nienawiści. Reagujmy, bo razem możemy więcej.

Kampania w pojazdach MPK to pierwsza odsłona działań koalicji "Łódź Różnorodności". Akcja realizowana jest wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi.

- Takie samorządy jak Łódź preferują tolerancję i nie pozwalają na mowę nienawiści i na łamanie praw człowieka. Każda inicjatywa z tym związana, a taką jest powołanie tej młodej koalicji, jest ze wszech miar wskazana i warta nagłaśniania oraz promocji. Jest to element antydyskryminacyjnej polityki naszego miasta – tłumaczy Agnieszka Łuczak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. równego traktowania. 

Kampania gościć będzie w pojazdach MPK Łódź do połowy lipca. Miejska spółka zgodziła się wyemitować nagranie bezpłatnie, a patronat nad akcją objęła łódzka policja.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt