Łódź pamięta o rocznicy wkroczenia Legionów Polskich do Łodzi i formowaniu się w mieście nowych ochotniczych oddziałów

Przed Pomnikiem „Łodzianie Legionistom” w parki imienia Legionów w Łodzi odbyła się nietypowa lekcja historii. Uczniowie kilku łódzkich szkół wzięli udział w spotkaniu, poświęconym rocznicowym obchodom wkroczenia Legionów Polskich do Łodzi w październiku 1914 roku.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
4 zdjęcia
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Byśmy mogli żyć tak, jak żyjemy, cieszyć się wolnością, czasem z rodziną i wychowywaniem dzieci, wiele osób przelało krew i na szali położyło swoje życie. Pamiętajmy o tym oraz o tym, co nas do tego zaprowadziło. Będąc w duchu piłsudczykowskim, warto zacytować Marszałka Józefa Piłsudskiego „że kto nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien teraźniejszości, ani prawa do przyszłości” - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, który porozmawiał z uczniami na temat odwagi i poświęcenia Legionistów oraz pamięci, jaką winniśmy ich darzyć za to, że przyczynili się do polskiej niepodległości.

Formowanie ochotniczych oddziałów legionistów w Łodzi rozpoczęło się 12 października 1914 roku od demonstracyjnego przemarszu „Strzelców” ulicą Piotrkowską. Następnie powołano "Komendę Wojsk Polskich", umiejscowioną w przydzielonym legionistom przez niemiecką komendanturę gmachu gimnazjum miejskiego przy ulicy Mikołajewskiej 44 (dzisiaj ulica Henryka Sienkiewicza, gmach III LO). Tam też rozpoczęto rekrutację. Dzień później legioniści zwołali wiec w Teatrze Wielkim (przy ulicy Konstantynowskiej 14, obecnie ulica Legionów), w obecności samych "Strzelców" i ich zdeklarowanych zwolenników jego przebieg sprowadzał się do przekonywania już przekonanych o bezwzględnej potrzebie walki z carską Rosją. 28 października 1914 roku po południu odbył się wymarsz legionistów z Łodzi, wraz z grupą zebranych w mieście rekrutów do Legionów Polskich. Z uwagi na marszrutę wyznaczoną ulicą Rzgowską w kierunku Piotrkowa, organizatorzy zaplanowali odbycie na Górnym Rynku (dzisiaj plac Reymonta) uroczystego pożegnania przyszłych legionistów przez ich rodziny i znajomych. Harcerzy żegnały rodziny i koleżanki z drużyn. 450 ochotników, którzy zostali przyjęci do pododdziałów utworzonych przez emisariuszy Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim, skierowano do 1 Pułku Piechoty LP i 1 Szwadronu LP. Większość z nich została wcielona do VI batalionu tego pułku i uczestniczyła w bitwie pod Krzywopłotami.  Byli harcerze pełnili służbę w zwiadzie.

Uroczystości zorganizowały: Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin, Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego oraz Towarzystwo Strzelec.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt