Łódź planuje połączenie miejskich spółek zajmujących się gospodarką wodno-kanalizacyjną

- Czas byśmy „ruszyli” ostatnią już pozostałość po poprzednim zarządzie miasta, czyli Panu Prezydencie Jerzym Kropiwnickim oraz jego zastępcy Włodzimierzu Tomaszewskim. Na początku lat 2000 została powołana spółka ŁSI oraz został dokonany podział ZWiKu na trzy niezależne podmioty: ŁSI, ZWiK oraz GOŚ. ZWiK oraz GOŚ w ostatnich latach wykonały gigantyczną pracę, by szukać oszczędności. W sytuacji, w której jesteśmy, musimy się optymalizować jeszcze bardziej. Stąd przystępujemy do prac do połączenia spółek. Powołany w tej sprawie został Komitet Sterujący. Będziemy próbowali wypracować rozwiązania, które przyniosą kolejne oszczędności – mówi Wojciech Rosicki, sekretarz miasta Łodzi.

Infografika z tekstem OPTYMALIZACJA SEKTORA WODNO-KANALIZACYJNEGO W ŁODZI. ZWIK + GOŚ = Jedna Spółka. Likwidacja ŁSI w obecnej formie. Mniej prezesów i wiceprezesów. Mniej członków zarządów. Mniej członków rad nadzorczych.

- Chcemy docelowo połączyć ze sobą Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Grupową Oczyszczalnię Ścieków. Zamiast dwóch zarządów – będzie jeden zarząd. Zamiast dwóch rad nadzorczych – będzie jedna rada. Zamiast dwóch prezesów – będzie jeden prezes. Oszczędności będziemy szukać w strukturach, radach, członkach zarządu, personelu. Jeżeli chodzi o trzecią spółkę – Łódzką Spółkę Infrastrukturalną – będziemy dążyć do jej likwidacji – przynajmniej w takiej formie, w jakiej obecnie funkcjonuje. Są pewne pomysły jak ją zreformować – bo jak państwo doskonale wiecie, ŁSI wciąż buduje sieci, zajmuje się rewitalizacją, jest zaangażowana w procesy inwestycyjne warte dziesiątki milionów złotych – i z dnia na dzień to się nie zmieni  – dodaje Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ.

W Łodzi funkcjonuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Grupowa Oczyszczalnia Ścieków oraz Łódzka Spółka Infrastrukturalna odpowiedzialna za inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. To ważne spółki. Zapewnienie mieszkańcom ciągłych dostaw wody, odbioru i oczyszczania ścieków, ciągłe rozwijanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - to są strategiczne zadania samorządu. Utrzymanie ponad 4 tysięcy kilometrów sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków, ujęć wody, systemów jej uzdatniania i kontrolowania jakości.

To są ważne zadania. Mieszkańcy muszą mieć pewność, że w kranach zawsze będą mieli wodę zdatną do picia, spełniającą niezwykle wyśrubowane normy czystości. Musi ona być bezpieczna zarówno pod względem bakteriologicznym, jak i chemicznym. Miasto się rozwija. Z roku na rok przybywa w Łodzi nowej sieci - rosną więc też koszty utrzymania całego systemu wodociągowo - kanalizacyjnego. Konieczne są nowe inwestycje na nowych osiedlach,  konieczna jest także w mieście systematyczna wymiana wodociągowych magistral, zastępowanie najstarszych studni głębinowych nowymi ujęciami. Nakładów wymaga również rozbudowa istniejącej sieci, szczególnie w peryferyjnych rejonach Łodzi, tam bowiem najszybciej rozwija się nowe budownictwo. To wszystko kosztuje. Dla ZWIK, ŁSI i GOS wzrost inflacji w Polsce oznacza wzrost cen prądu, paliw, zakupu materiałów, nowego sprzętu, części zamiennych i usług. Nie chcemy tych kosztów przerzucać na mieszkańców. Szukamy oszczędności, gdzie to tylko możliwe. Dlatego rozpoczynamy długotrwały proces, którego zwieńczeniem ma być połączenie spółek zajmujących się w Łodzi szeroko rozumianą gospodarką wodno-kanalizacyjną.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt