- Chcemy docelowo połączyć ze sobą Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Grupową Oczyszczalnię Ścieków. Zamiast dwóch zarządów – będzie jeden zarząd. Zamiast dwóch rad nadzorczych – będzie jedna rada. Zamiast dwóch prezesów – będzie jeden prezes. Oszczędności będziemy szukać w strukturach, radach, członkach zarządu, personelu. Jeżeli chodzi o trzecią spółkę – Łódzką Spółkę Infrastrukturalną – będziemy dążyć do jej likwidacji – przynajmniej w takiej formie, w jakiej obecnie funkcjonuje. Są pewne pomysły jak ją zreformować – bo jak państwo doskonale wiecie, ŁSI wciąż buduje sieci, zajmuje się rewitalizacją, jest zaangażowana w procesy inwestycyjne warte dziesiątki milionów złotych – i z dnia na dzień to się nie zmieni – dodaje Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ.
W Łodzi funkcjonuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Grupowa Oczyszczalnia Ścieków oraz Łódzka Spółka Infrastrukturalna odpowiedzialna za inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. To ważne spółki. Zapewnienie mieszkańcom ciągłych dostaw wody, odbioru i oczyszczania ścieków, ciągłe rozwijanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - to są strategiczne zadania samorządu. Utrzymanie ponad 4 tysięcy kilometrów sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków, ujęć wody, systemów jej uzdatniania i kontrolowania jakości.
To są ważne zadania. Mieszkańcy muszą mieć pewność, że w kranach zawsze będą mieli wodę zdatną do picia, spełniającą niezwykle wyśrubowane normy czystości. Musi ona być bezpieczna zarówno pod względem bakteriologicznym, jak i chemicznym. Miasto się rozwija. Z roku na rok przybywa w Łodzi nowej sieci - rosną więc też koszty utrzymania całego systemu wodociągowo - kanalizacyjnego. Konieczne są nowe inwestycje na nowych osiedlach, konieczna jest także w mieście systematyczna wymiana wodociągowych magistral, zastępowanie najstarszych studni głębinowych nowymi ujęciami. Nakładów wymaga również rozbudowa istniejącej sieci, szczególnie w peryferyjnych rejonach Łodzi, tam bowiem najszybciej rozwija się nowe budownictwo. To wszystko kosztuje. Dla ZWIK, ŁSI i GOS wzrost inflacji w Polsce oznacza wzrost cen prądu, paliw, zakupu materiałów, nowego sprzętu, części zamiennych i usług. Nie chcemy tych kosztów przerzucać na mieszkańców. Szukamy oszczędności, gdzie to tylko możliwe. Dlatego rozpoczynamy długotrwały proces, którego zwieńczeniem ma być połączenie spółek zajmujących się w Łodzi szeroko rozumianą gospodarką wodno-kanalizacyjną.