Łódź przyciąga inwestorów

Łódź to jeden z czterech najbardziej interesujących ośrodków biznesowych w kraju – pokazują wyniki raportu "Potencjał inwestycyjny Łodzi". Miasto zostało wskazane przez 15% przedsiębiorców jako miejsce, w którym chcą rozwijać swoją firmę. Wyprzedziło tym samym tak prężne rynki jak Katowice (o 6 p.p.) czy Kraków (o 4 p.p.). Magnesem dla inwestycji są tu przede wszystkim: ogromny potencjał naukowy oraz rozwinięta infrastruktura. Motorem do rozwoju biznesu jest również wysoka jakość życia w mieście.

mat. UMŁ
Łódź przyciąga inwestorów

Raport opisujący łódzki rynek jest częścią szerszego projektu badawczego "Business Environment Assessment Study" przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint. Badani - osoby zarządzające polskimi przedsiębiorstwami - zostali zapytani o miejsca w Polsce, w których najchętniej ulokowaliby swoje inwestycje. Każde z miast regionalnych zostało wymienione przynajmniej raz. 

-Łódź przechodzi pozytywną zmianę, co możemy obserwować już od kilku lat. Branże IT, badawczo-rozwojowa, zaplecze biznesu, centra usług wspólnych oraz AGD przeżywają w Łodzi prawdziwy rozkwit. Pracuje w nich już kilkadziesiąt tysięcy osób, a cały czas powstają nowe miejsca pracy. Główną przewagą konkurencyjną Łodzi jest fakt, że jest to silny ośrodek akademicki, co powoduje, że stosunkowo łatwo jest znaleźć odpowiednio wyszkolone kadry. Ponadto, bogata oferta kulturalna, nowe centra handlowe czy przedsiębiorcy, rozważający tę lokalizację pod kątem nowych inwestycji pokazują, że z roku na rok miasto staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno do pracy jak i do życia - mówi Artur Skiba z Antal.

Łódź jednym z czołowych centrów naukowych w Polsce

Największym atutem Łodzi jest jego potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. To właśnie ten aspekt został oceniony najwyżej przez respondentów badania - na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Zdaniem przedsiębiorców miasto wyróżnia przede wszystkim zaplecze edukacji zawodowej (ocenione na 8 pkt.) oraz zaplecze edukacji zawodowej (6,8 pkt.)

Na rzecz współpracy z biznesem powstał program "Młodzi w Łodzi", który wspiera rozwój kariery zawodowej studentów, zachęcając młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z miastem. Jednocześnie wspiera lokalnych przedsiębiorców i inwestorów w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanej kadry. Łódzkie uczelnie dbają o rozwój swoich studentów, oferując kierunki studiów oraz fakultety, które odpowiadają na potrzeby rynku pracy.

Równie wysoko została oceniona lokalizacja Łodzi, jako miejsce do życia - respondenci ocenili ten aspekt na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Dawna stolica kina polskiego korzysta z ogromnego potencjału kreatywnego, oferując wiele atrakcji i wyjątkowe wydarzenia. Na mieszkańców i odwiedzających czeka olbrzymia różnorodność koncertów, gali, konferencji czy targów. Miedzy innymi dlatego osoby planujące swoją karierę w branży eventowej czy szeroko rozumianej kulturze nie powinny mieć problemu ze znalezieniem interesującej oferty pracy.

Łódź może się chwalić transportem drogowym

Trzecim czynnikiem, który przedsiębiorcy uważają za najkorzystniejszy w odniesieniu do Trójmiasta, jest świetnie rozwinięta infrastruktura transportowa. Czynnik otrzymał 6,9 pkt w 10 pkt. skali. Najlepiej został oceniony wskaźnik transportu drogowego - 8,6 pkt. Drugie miejsce zajął transport kolejowy (7.9 pkt.) oraz infrastruktura rowerowa (7,1 pkt.). Na korzystną ocenę wpływa przede wszystkim centralną lokalizacja Łodzi, która w połączeniu z dobrze przygotowaną infrastrukturą (port lotniczy, skrzyżowanie transeuropejskich autostrad A1 i A2, rozbudowana sieć połączeń kolejowych, najnowszy dworzec - Łódź Fabryczna, który w przyszłości ma stać się kluczowym punktem na mapie dużych prędkości) przekłada się na atrakcyjne możliwości rozwoju biznesu zwłaszcza w sektorze logistyki.

Tu urzędy wspierają biznes

Zdaniem przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Business Environment Assesment Study, w Łodzi znajdują się władze przyjazne biznesowi. Miasto otrzymało ocenę 6.8 w dziesięciostopniowej skali. Bardzo pozytywnie zostało ocenione zarówno w aspekcie podejmowania nowych inicjatyw i projektów na rzecz biznesu, jak i łatwości komunikacji z administracją publiczną.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt