Budynek przy ulicy Sienkiewicza 22 zmieni swoją dotychczasową funkcję mieszkalną na usługową.
- Obecnie trwa końcowy etap projektowania, do końca roku powinniśmy ogłosić przetarg na wykonawcę remontu. Wiosną przyszłego roku wystartują prace budowlane. Obiekt po przebudowie pełnić będzie rolę budynku usługowego: większa część obiektu przeznaczona będzie na biura, przestrzeń na parterze posiadająca wejścia bezpośrednio z terenu podwórka lub z ulicy przeznaczona zostanie na działalność usługową. Natomiast zespół pomieszczeń zlokalizowanych na parterze we wschodniej części lewej oficyny przeznaczony będzie na Centrum Aktywności Lokalnej. Przebudowa obejmie wymianę całej konstrukcji wewnętrznej obiektu i dachów - mówi Magdalena Korycka-Korzeniewska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
- Między oficynami powstanie duże zielone podwórze wypełnione bylinami i krzewami. Wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się miejsca postojowe dla rowerów, ławki, kosze na śmieci. Wzdłuż dwóch ścian szczytowych zasadzone zostaną rośliny pnące. Ulica Sienkiewicza wzbogaci się o przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań - dodaje Bartłomiej Król, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Budynek frontowy kamienicy zostanie nadbudowany, a między oficynami powstanie nowy łącznik. Wyburzone zostaną drewniane budynki gospodarcze oraz część jednej z oficyn. W budynku po przebudowie powstanie: trzydzieści siedem lokali biurowych, pięć lokali dla przedsiębiorców oraz Centrum Aktywności Lokalnej.
Wartość inwestycji 14 387 310 zł. Koniec inwestycji: 2022 rok.
Historia kamienicy przy ul. Sienkiewicza 22
Budynek przy ulicy Sienkiewicza 22 powstał przed rokiem 1890. Prawdopodobnie zbudowany przez Dawida Friszmana. W 1890 roku kamienica została rozbudowana od frontu (o część z bramą) oraz nadbudowano kondygnację mieszkalną i wysokie poddasze. W roku 1894 Dawid Friszman rozbudował prawą oficynę z przeznaczeniem na tkalnię. Obiekt przetrwał w stanie prawie niezmienionym do czasów obecnych. Jednak w latach 40-tych ze względu na znaczne zniszczenie elewacji frontowej pozbawiono ją balkonów, wykuszów oraz całkowicie zlikwidowano wystrój elewacji. Kilka lat przed wybuchem II wojny teren nieruchomości został podzielony. Część działki bez zabudowy uzyskał Majer Rozenblat. Właścicielem pozostałej części działki z podstawowymi budynkami było małżeństwo Fraiman (Izrael Fraiman z żoną), a po II Wojnie jego córki Janina i Rachela Fraiman.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 2" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.