Łódź Rewitalizacja: kto zamiast policji w zabytkowej willi?

Zabytkowa willa to już kolejny budynek przy ul. Sienkiewicza, który zostanie gruntownie wyremontowany w programie rewitalizacji. Eklektyczna rezydencja za dwa lata będzie wyglądała jak nowa.

Sienkiewicza 26 - zdjęcie przed zmianami - widok na elewację frontową
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Maurycy Frankel wybudował swoją willę przy ul. Sienkiewicza pod koniec XIX wieku. Projekt architektoniczny podpisał Hilary Majewski, miejski architekt, ale najpewniej to nie on jest autorem eklektycznej rezydencji.

Kiedy Frankel kupował nieruchomość na początku lat 80. XIX wieku, znajdowały się tam także zabudowania fabryczne. Po śmierci prezesa szkoły „Talmud-Tora” i jednego ze fundatorów Synagogi Wielkiej przy al. Spacerowej (współczesnej al. Kościuszki), willa przechodziła w kolejne ręce. – Po wojnie została przekazana milicji, a krótko działało tu nawet kasyno. Wnętrze budynku zostało niestety przebudowane i nie zachowały się wewnątrz oryginalne elementy wystroju, ale z zewnątrz budynek się nie zmienił, a my przywrócimy mu dawny blask – zapowiada Natalia Olszewska z Wydziału ds. Zarządzania Projektami.

- W lutym Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnie przetarg na wybór wykonawcy remontu, który najpierw będzie miał 10 miesięcy na przygotowanie projektu, a następnie 12 na prace budowlane. Z budynku wyprowadzi się policja. Po remoncie będą tu cztery lokale biurowe na wynajem na piętrach i w parterze lokal użytkowy z możliwością urządzenia restauracji lub kawiarni – zapowiada Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Willa jest kolejnym budynkiem przy ul. Sienkiewicza, który zostanie wyremontowany w ramach programu rewitalizacji. Wcześniej udało się zmodernizować kamienice pod numerami 56 i 71. Remont czeka także kamienicę pod numerem 22. To nie jedyne miejskie inwestycje przy tej ulicy, w ramach programu Mia100 Kamienic odnowione zostały kamienice pod numerami 18 i 20.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 2" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt