Łódź rewitalizacja. Przy ul. Pomorskiej powstają komfortowe mieszkania, lokale użytkowe i świetlica dla dzieci

Przy ul. Pomorskiej 11 budowa trwa w najlepsze. Ekipa odnowi tam wszystko: elewacje, wnętrza, wymieni instalacje, urządzi łazienki i wyprowadzi media w kuchni. W kamienicach powstaną komfortowe mieszkania oraz lokale użytkowe dla małych firm. Obok nich budowana jest też świetlica środowiskowa pełniąca rolę centrum aktywności lokalnej.

Przy ul. Pomorskiej 11 powstają komfortowe mieszkania, lokale użytkowe i świetlica dla dzieci (wizualizacja).
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

 Zielony skwer przy ulicy Pomorskiej

- Zmiany zajdą także na podwórzu. Położona zostanie nowa nawierzchnia z kostki kamiennej. Powstanie bezpieczny, ogrodzony plac zabaw, który będzie wyposażony w karuzelę i piaskownicę. Nie zabraknie również przestrzeni zielonej. W wyznaczonym miejscu pojawi się trawnik oraz posadzone będą krzewy – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu ułatwią ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie także trzepak, altana na odpady oraz małe kosze na śmieci pozwalające utrzymać czystość na podwórku. 

- W budynku powstanie dwanaście mieszkań komunalnych, cztery lokale usługowe przeznaczone na wynajem oraz świetlica środowiskowa z funkcjami terapeutycznymi – dodaje Maciej Balcerek, projektant BAM Architektura.

Wartość inwestycji to 6 860 000 zł. Kamienica zostanie oddana do użytku w 2021 r.

Ślepy Max i Kokolobolo

W parterowym budynku przy ulicy Pomorskiej 11 w latach trzydziestych XX-wieku - znajdowała się piwiarnia Icka Leipcigera o nazwie "Kokolewole" (później nazwę zmieniono na "Kokolobolo"), w której przesiadywał łódzki Al Capone - Ślepy Max. Jedni nazywali go łódzkim Al Capone, inni żydowskim Robin Hoodem lub Janosikiem z Bałut. Lokal umiejscowiony był na granicy podziału miasta na dwie części. Tej bogatej, rozwijającej się i tej biednej, którą przede wszystkim stanowiły Bałuty.

Stały bywalec piwiarni Ślepy Max to postać charakterystyczna i niepokorna, którą znali wszyscy łodzianie. W jego życiorysie fakty mieszają się z legendą. Dzisiaj po Bornsztajnie pozostało zaledwie kilka dokumentów i dwa zdjęcia. 

19 września 1929 roku na rogu ulic Pomorskiej i Wschodniej, tuż przy piwiarni doszło to starcia Ślepego Maxa z jednym z przeciwników. Zdarzenie odbiło się szerokim echem w łódzkiej prasie.

Ślepy Max na stałe wpisał się do historii miasta Łodzi i inspiruje do dziś. Jest bohaterem  książek, spektakli teatralnych czy gier miejskich.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt