Łódź rewitalizacja. Remont zabytkowej kamienicy przy OFF Piotrkowska na ostatniej prostej

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica z 1881 roku przy ulicy Piotrkowskiej 142 przeszła gruntowny remont.  Powstało w niej dziewięć mieszkań komunalnych, trzy lokale użytkowe oraz dom dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica z 1881 roku przy ulicy Piotrkowskiej 142 przeszła gruntowny remont
8 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Oddajemy kolejną kamienicę w śródmieściu. Na mieszkańców czekają w pełni wyposażone, komfortowe mieszkania komunalne. Na parterze budynku znajdować się będą lokale użytkowe, w tym jeden przystosowany do prowadzenia restauracji lub kawiarni. Pierwsze piętro oraz część parteru zaadoptowana zostanie na dom dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami. Na potrzeby jego podopiecznych w budynku zainstalowana została winda. Na wyższych kondygnacjach znajdować się będą mieszkania. Każde z nich posiadać będzie łazienkę oraz kuchnię lub aneks kuchenny – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

 - Obecnie trwa procedura odbiorowa. A to oznacza, że kolejna kamienica w centrum Łodzi została wyremontowana. I niedługo będą mogli wprowadzać się do niej mieszkańcy. Mieszkania są odnowione, przestronne, o wysokim standardzie. Podczas prac remontowych kamienicy wykonawca remontu odkrył na poddaszu żeliwny zbiornik na wodę, który najprawdopodobniej służył do rozprowadzania wody do mieszkań, po uprzednim ręcznym napompowaniu ze studni. Zbiornik mógł mieć też charakter przeciwpożarowy. Jeszcze jedną ciekawostką było wykorzystanie szyn kolejowych do budowy stropu w budynku oficyny, które odsłonięto podczas prowadzonego remontu – dodaje Krystian Miksa, firma Pagma Bud.

Przy Piotrkowskiej 142 powstało zielone podwórko, na którym zasadzono dwa czerwone klony, sto dwanaście sztuk lawendy, ponad sto hortensji ogrodowych, nie zabrakło również róż i powojnika.

Do budynku został dobudowany taras służący podopiecznym domu dziennego pobytu, który jednocześnie jest zadaszeniem części dziedzińca. Budynki gospodarcze na terenie posesji zostały wyburzone. Położona została nowa betonowa posadzka oraz w wyznaczonych miejscach deska tarasowa.

Zabytkowa kamienica przy OFFie

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 142 była własnością Ludwika Schweigerta. Na początku XX w. posesja przeszła w ręce rodziny Bechtoldów, którzy prowadzili fabrykę wyrobów bawełnianych. Prawdopodobnie właśnie dla Bechtoldów na początku XX w. wykończona została elewacja budynku, już w zupełnie innym stylu – modnej wówczas secesji.

Umowa z konsorcjum firm: Erekta Budownictwo Specjalistyczne Sp. z o. o., Erekta Budownictwo Sp. z o.o.,

Przedsiębiorstwo Budowlane PAGMA-BUD Paweł Siminiak została podpisana 8 marca 2018 r. na kwotę 6 280 380 zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt