Posadzimy klony, lipy, miłorzęby, jarzęby, wiśnie, śliwy, czyli gatunki odporne na trudne miejskie warunki. A realizacją zielonych inwestycji zajmą się Zarząd Inwestycji Miejskich i Zarząd Zieleni Miejskiej. - W ścisłym centrum Łodzi nowe nasadzenia pojawią się na przykład przy ulicach Lindleya i Narutowicza. Będziemy korzystać z nowej technologii, która pozwoli posadzić drzewa tam, gdzie wcześniej projektanci nie widzieli takiej możliwości - tłumaczy Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta UMŁ. - W trakcie roku pojawi się też duża zielona niespodzianka na Piotrkowskiej - zapowiada.
Na Polesiu nowe drzewka pojawią się m.in. przy ul. Dennej i ul. Juszczakiewicza, natomiast na Górnej wzdłuż ul. Częstochowskiej. - Zarząd Zieleni Miejskiej w 2017 roku posadzi ponad półtora tysiąca drzew. Tysiąc z nich znajdzie się w pasach drogowych i na terenach niezabudowanych, a pięćset w parkach. Oprócz tego w parkach zasadzonych zostanie trzy tysiące krzewów i sto tysięcy kwiatów. Natomiast w pasach drogowych będzie to pięćdziesiąt tysięcy roślin kwietnikowych. Zakwitnie też ok. czterdzieści tysięcy kwiatów cebulowych posadzonych wcześniej - wylicza Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Nowe rośliny podziwiać będzie można wzdłuż ulic: Bandurskiego, Liściastej Narutowicza, a także w parkach 3 Maja, Baden-Powella i Źródliska, czy np. na zieleńcu przy ul. Łososiowej, który tworzony jest w ramach budżetu obywatelskiego.
Zarząd Inwestycji Miejskich, projektując nowe ulice będzie teraz zobowiązany do tego, by na każdym etapie remontu ulicy, od koncepcji, do wdrożenia, konsultować projekt z mieszkańcami m.in. w zakresie zagospodarowania zielenią. Wspólnie z mieszkańcami będzie też wypracowywany modelowy system projektowania ulic.
W ramach rewitalizacji, w centrum Łodzi zostanie posadzonych 1700 drzew, ale stanie się to dopiero w kolejnych etapach zazieleniania miasta.