Łódź staje się gastronomiczną potęgą

Łódzka gastronomia jest coraz potężniejsza. A w gronie restauracji polecanych w Żółtym Przewodniku Gault&Millau mamy coraz większe grono przedstawicieli. To znaczące osiągnięcie promujące Łódź i naszą kuchnię.

fot. Archiwum UMŁ
Restauracja „Quale” otrzymała najwyższą w Łodzi ocenę w najnowszej edycji przewodnika Gault & Millau 2019 i zdobyła dwie czapki oraz 14 na 20 możliwych punktów.
2 zdjęcia
fot. Archiwum UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Żółty Przewodnik Gault&Millau to jeden z najbardziej prestiżowych brandów wydawniczych na świecie. Jest uznanym i rzetelnym przewodnikiem po gastronomicznych perłach i tworzy kulinarną mapę świata, w tym Polski i Łodzi.  W tym roku wyróżnienie jest dla nas szczególne, ponieważ wskazano największą liczbę lokali w historii - to aż 32 łódzkie restauracje, bary i lokale, które zostały wyróżnione Żółtym Przewodniku Gault & Millau 2019. Najlepiej oceniono restaurację „Quale”, którą scharakteryzowano jako restaurację nowatorską i elegancką.

Historia przewodnika sięga roku 1961, kiedy to dwóch francuskich dziennikarzy Henri Gault oraz Christian Millau rozpoczęło swój cykl felietonów na temat odwiedzanych przez nich paryskich restauracji. Zamiast znanych z przewodnika Michelin gwiazdek, recenzenci, w wydawanym od 1972 roku przewodniku Gault&Millau, przyznają restauracjom czapki kucharskie. Co ważne, wydawcy przewodnika, nazywanego w branży „wnukiem” Michelina, poszukując restauracji do oceny, nie odwiedzają jedynie głównych europejskich metropolii, ale skupiają się również na lokalach w mniejszych miastach.

Restauracje oceniane są w skali od 1 do 20, a punkty przyznaje się na podstawie jakości produktów, smaku, wyglądu oraz sposobu podania jedzenia. Istotne w ocenie są także obsługa, wystrój oraz atmosfera, jaka panuje w restauracji. Na tej podstawie restauracjom przyznaje się czapki: 20-19 punktów to 5 czapek, 18-17 to 4 czapki, 16-15 równają się 3 czapkom, 14-13 to 2 czapki, 12-11 punktów oznacza 1 czapkę. Lokale, które zdobyły 10 punktów, nie otrzymują żadnej czapki, ale recenzje można przeczytać w przewodniku.

W najnowszym „żółtym przewodniku” znajdziemy aż 32 miejsca związane z Łodzią. To zarówno restauracje, jak i miejsca kultowe, bary czy puby. A najwięcej punktów, bo aż 14 na 20 możliwych zdobyła restauracja „Quale”.

Quale znaczy „odczuwalna jakość”. Zauważyli to i docenili nie tylko inspektorzy Gault&Millau czy twórcy przewodnika 100 Best Restaurants in Poland. Jakość „Quale” oznacza też odkrycia, inspiracje i nowe podróże kulinarne - a tych na pewno nie zabraknie z nowym szefem kuchni, którym został Paweł Pyra - kucharz z zawodu i zamiłowania z 14-letnim doświadczeniem, członek Klubu Szefów Kuchni, uczestnik wielu konkursów kulinarnych, który swój kunszt cały czas rozwija i doskonali. W kuchni stawia na kreatywność, a inspiracje czerpie z tradycyjnej kuchni polskiej, wzbogacając ją elementami kuchni francuskiej. Dania przedstawia w nowoczesnym i autorskim wydaniu. Jego nowa karta, wprowadzona 22 stycznia, skupiona jest na serwowaniu produktów i dań niedostępnych dotychczas w łódzkich lokalach. Duże doświadczenie kucharza w połączeniu ze świeżym i otwartym podejściem do kuchni otwierają nowy rozdział w restauracji „Quale”.

Nic więc dziwnego, że to właśnie „Quale” otrzymała najwyższą w Łodzi ocenę w najnowszej edycji przewodnika Gault & Millau 2019 i zdobyła dwie czapki oraz 14 na 20 możliwych punktów. Scharakteryzowano ją jako restaurację nowatorską i elegancką. Przewodnik podkreśla szeroki wybór lokalnych alkoholi, wnętrza w stylu art deco, umiejscowienie lokalu w odrestaurowanej willi oraz lokalizację w pobliżu Nowego Centrum Łodzi.

Z kolei restauracja „U Kretschmera” w hotelu Tobaco została wyróżniona jedną czapką (11,5/20 punktów). Przewodnik podkreśla, że tamtejsza kuchnia kładzie nacisk na  kulinarną prezentację złożonej kultury Łodzi. Lokal podkreśla w swoim menu i wystroju wpływy kultur polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej. Restauracja „U Kretschmera” została sklasyfikowana jako lokal regionalny i biznesowy.

Pozostałe łódzkie restauracje, które zostały uwzględnione w przewodniku to 3 lokale w strefie OFF Piotrkowska Center: Drukarnia. Skład Wina & Chleba, Nõż oraz MITMI Restobar, a ponadto inne łódzkie restauracje: Affogato Restaurant, Anatewka, Ato sushi, Cynamon, Delight w hotelu Andel’s, Fatamorgana, Filharmonia Smaku, Galicja, Lokal, Motywy, Piwnica Łódzka, Piotrkowska Klub 97 oraz Restauracja Browar Księży Młyn.

Po raz pierwszy przewodnik Gault & Millau uwzględnił rekomendacje lokali gastronomicznych, których nie można określić mianem restauracji. Jednak ze względu na wyjątkowość serwowanych dań i napojów oraz atmosferę miejsca wartych wyróżnienia. Z myślą o takich miejscach przygotowano sekcję POP. Wśród wskazanych lokali znalazły się mieszczące się w OFF Piotrkowskiej: Ato ramen, Brush Barber Shop i pobliskie Dwa Przez Cztery Winebar i Szyby Lustra oraz Klub Wino w strefie Piotrkowska 217.

W części „Produkty regionalne” została natomiast wyróżniona Manufaktura Czekolady w strefie Piotrkowska 217. Uznanie autorów przewodnika spowodował proces technologiczny wyrobu czekolady. Warsztat kulinarny produkuje bowiem czekoladę wprost z ziaren kakaowca, a produkty wykonywane są ręcznie.

W porównaniu do poprzedniego roku prestiżowy przewodnik Gault & Millau uwzględnił większą liczbę miejsc w Łodzi, w tym przede wszystkim większą liczbę restauracji. Świadczy to o intensywnie rozwijającej się branży gastronomicznej w mieście. „Żółty Przewodnik Gault & Millau 2019” to już piąta edycja polskiego wydania jednego z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych przewodników kulinarnych dostępnych na polskim rynku. Restauracje, które są uwzględnione w publikacji to miejsca ponadprzeciętne, gwarantujące jakość serwowanych potraw oraz odznaczające się pasją prowadzących je osób.

Źródło: materiały prasowe.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt