- Składamy hołd bohaterom, stawiając w Łodzi pomnik Armii Krajowej. To, że on powstanie to przede wszystkim zasługa samych kombatantów. Musimy dopilnować pielęgnowania tradycjach żołnierskich AK. Przecież to dzięki nim możemy swobodnie w języku polskim, dedykować im inskrypcje, które znajdą się na pomniku - powiedziała prezydent miasta Łodzi.
- Wielu z naszych członków nie jest łodzianami, ale to Łódź nas przygarnęła po wojnie i w niej znaleźliśmy swoje miejsce. Chcemy, by ona pamiętała o nas. Teraz doczekaliśmy wreszcie decyzji o budowie pomnika. Musimy dopilnować jego odsłonięcia. Ten pomnik to nasza ostatnia misja - powiedział ppłk Tadeusz Barański ps. Tatar z Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Projekt pomnika przygotowała Wiktoria Leszczyńska-Pabich z firmy Visualize, która wcześniej wygrała konkurs przygotowany przez Politechnikę Łódzką i Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po konsultacjach zdecydowano, że projekt zostanie dostosowany do miejsca i został dopracowany we współpracy z dr Marcinem Mielczarkiem, dziekanem Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
- Pomnik ma wyrażać swego rodzaju skromność, która krzyczy i złożony jest kilku form. Pomnik ma budzić szacunek, tak jak szacunek budzą w nas kombatanci. Chcemy, by do jego realizacji użyto piaskowca i granitu, czyli „łódzkich” materiałów - powiedziała Wiktoria Leszczyńska-Pabich z firmy Visualize, projektankta pomnika.
Na monumencie znajdą się trzy teksty, w tym cytat z Cypriana Kamila Norwida, zaproponowane przez Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zgodnie z obowiązującą ustawą zostaną one przedstawione do zaopiniowania przez Instytut Pamięci Narodowej.