Łódź walczy z dziką reprywatyzacją. Apeluje o pomoc do MSZ

W sprawach związanych z reprywatyzacją potrzebna jest współpraca różnych instytucji – samorządowych i rządowych, polskich i zagranicznych.

fot. Stefan Brajter

Urząd Miasta Łodzi od kilku lat intensywnie zabiega o ochronę własności łódzkich kamienic. Już 5 lat temu został powołany specjalny zespół urzędników, którzy w ramach Oddziału ds. Ochrony Praw Własności Nieruchomości, stara się zapobiegać wyłudzeniom kamienic czy wyłapać te przypadki, w których dochodzi do próby np. fałszowania dokumentów. Podczas tych działań potrzebna jest współpraca z Ministerstwem Sprawa Zagranicznych. – To konieczne, bowiem prawdziwi spadkobiercy kamienic, jeśli jeszcze żyją, to bardzo często przebywają poza granicami Polski. W kontakcie z nimi pomocne są ambasady czy konsulaty, więc pomoc MSZ jest tu nieodzowna – podkreśliła sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko. Niestety, w kilkudziesięciu postępowaniach, z którymi miasto zwróciło się do MSZ z prośbą o pomoc w ustaleniu adresów prawowitych właścicieli kamienic, skończyło się to fiaskiem. – Albo nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, albo te odpowiedzi były niewystarczające dla potrzeb prowadzonego przez nas postępowania – mówiła sekretarz Łodzi.

Jak poinformował mecenas Sebastian Bohuszewicz, dając za przykład jedną z prowadzonych od 2013 roku spraw, niejednokrotnie bywa tak, że Urząd Miasta Łodzi czeka na odpowiedź przez długie miesiące, a nawet lata. W tym przypadku na informację o konkretnych osobach czy ich spadkobiercach łódzki magistrat czeka już 2 lata.

- To jeden z wielu przykładów, gdzie placówki dyplomatyczne nie realizują naszych wniosków lub realizują je bardzo powoli, bądź niedokładnie. Wtedy, niestety, nie możemy ustalić pełnego zakresu danych niezbędnego do walki z procederem dzikiej reprywatyzacji – mówił mecenas.

Jak dodają urzędnicy, różnie bywa ze współpracą z różnymi państwami. Niektóre, czynią to modelowo inne dość opornie. Niektóre placówki wprost informują, że na pytanie instytucji samorządowej nie odpowiedzą i mogą to zrobić jedynie na zapytanie skierowane przez MSZ, prokuraturę bądź sąd występujący w trybie międzynarodowej pomocy prawnej.

Jest zatem potrzeba wypracowania modelu współpracy – podkreślają przedstawiciele łódzkiego magistratu. Powinna powstać nowa komórka, która w wydziałach konsularnych ambasad czy konsulatach będzie zajmować się współpracą z archiwami czy ich odpowiednikami w poszczególnych państwach. Pomóc mogłoby też wypracowanie umów – porozumień pomiędzy poszczególnymi rządami, które pozwoliłoby samorządom na dostęp do potrzebnych im dokumentów, albo chociaż, by taką możliwość miały sądy i prokuratury.

- My już apelowaliśmy do ministerstwa. Myślę, że prezydent Łodzi wystąpi z kolejnym wnioskiem o nawiązanie współpracy w tym zakresie – powiedział mec. Sebastian Bohuszewicz.

Zazwyczaj wzorowo przebiega współpraca z państwami Unii Europejskiej. Najtrudniej układają się relacje z USA i Izraelem.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt