Łódź walczy z koronawirusem

W poradniach należących do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" powstały dodatkowe izolatki dla pacjentów z podejrzeniem covid 19. Jak miejskie przychodnie, szpital oraz domy pomocy społecznej czy centra zdrowego i aktywnego seniora są przygotowane do drugiej fali pandemii koronawirusa?

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
W poradniach należących do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" powstały dodatkowe izolatki dla pacjentów z podejrzeniem covid 19
5 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Od początku trwania pandemii jesteśmy konsekwentni w swoich działaniach. Nasze miejskie poradnie oprócz udzielania teleporad, przyjmują pacjentów w przychodniach. Po sprawdzeniu temperatury, wypisaniu ankiety epidemiologicznej, dezynfekcji rąk oraz założeniu maseczki - wejdziemy do poradni, zarejestrujemy się i zostaniemy przyjęci przez lekarza. W miejskim szpitalu im. Jonschera operacje wykonywane są planowo, a pacjenci kierowani na zabiegi w placówce, po wskazaniach lekarza, mają wykonywany test na covid 19, zaś na wynik czekają na izolowanej sali. Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora, po przerwie wywołaną pierwszą falą koronawirusa również przyjmują uczestników - z zachowaniem reżimu sanitarnego. Od sierpnia mieszkańców domów pomocy społecznej mogą zaś odwiedzać bliscy. Oczywiście spotkanie musi być wcześniej umówione, a gość musi dostosować się do wytycznych sanitarnych. Spotkania są zawieszane w wyjątkowych sytuacjach, dla bezpieczeństwa mieszkańców i tylko wtedy, gdy w domach rośnie np. liczba przeziębień i innych zachorowań okołogrypowych - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi.

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 już na początku pandemii utworzona została jedna izolatka.

- Została ona zorganizowana tuż przy głównych drzwiach wejściowych do poradni, gdyż każdy pacjent wchodzący do poradni ma m.in. badaną temperaturę. Gdyby okazało się, że jest podwyższona lub pacjent miałby inne objawy mogące wskazywać na zarażenie covid 19 - wtedy jest kierowany do izolatki i to tam przyjmuje do lekarz. Dzięki temu pacjent nie ma kontaktu z innymi osobami w poradni. Teraz, na prośbę lekarzy, powstała druga taka izolatka. Jedna jest na parterze, druga na piętrze przychodni. Jedną przeznaczyliśmy dla lekarzy pierwszego kontaktu, internistów, zaś drugą dla specjalistów. Podobnie jest w poradni przy ul. Elsnera: tam powstały osobne izolatki dla dzieci oraz dla dorosłych - mówi Elżbieta Junczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew". 

Dodajmy, że izolatki są utworzone we wszystkich ponad 30 poradniach należących do miejskich centrów medycznych. W miejskim szpitalu im. Jonschera jest zaś 6 łóżek dla pacjentów z covid 19. Zarówno miejskie centra medyczne, jak i domy pomocy społecznej czy domy dziecka są wyposażone w środki ochrony: maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji, przyłbice czy fartuchy.

Przypomnijmy, że miasto w tym roku przeznaczyło 350 tys. zł na bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla łodzian w wieku 65 plus. Jednak szczepionek przeciw grypie brakuje w hurtowniach w całym kraju. Pierwsze szczepionki trafią do Miejskiego Centrum Medycznego "Górna". Jeśli szczepionki rzeczywiście trafią do miejskiej poradni zgodnie z umową z hurtownią, czyli w tym tygodniu - szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt