Łódź wspiera kulturę

Prezentacja 4 projektów z konkursu grantowego Wydziału Kultury UMŁ dla NGO (z 36 wyłonionych do dofinansowania w tym roku, plus 3 dwuletnie projekty). Miasto przeznaczyło na ten cel 1 mln 460 tys zł.

Miasto przeznaczyło na ten cel 1 mln 460 tys zł.

1. "Archipodróże z Nelą i Felkiem"- interdyscyplinarne warsztaty architektoniczne o pięknie dla dzieci OBSZAR II: DZIAŁANIA Z ZAKRESU EDUKACJI KULTURALNEJ I ANIMACJI SPOŁECZNO-KULTURALNE
Realizator: Stowarzyszenie Estetyka Raz!

Projekt zakłada przeprowadzenie interdyscyplinarnych warsztatów architektonicznych oraz z warsztatów zakresu edukacji artystycznej dla dzieci w formie stacjonarnej oraz on-line. Warsztaty zostaną opracowane w nurcie nauki Montessori. Zostaną one przeprowadzone w oparciu o postaci Neli i Felka- bohaterów pierwszych w Polsce autorskich słuchowisk architektonicznych dla dzieci. Proponowane warsztaty to połączenie aktywnych metod nauczania wirtualnego oraz stacjonarnego z działaniem artystycznym wraz z szerzeniem kultury audialnej poprzez promowanie słuchowisk. Nela i Felek to sympatyczne rodzeństwo - detektywi architektoniczni, którzy przy pomocy ołówka do świata przemieszczają się po Ziemi, aby poznawać perły architektury.

2. Dni Radości. Projekt w ramach cyklu Barwy Polski.

Spotkanie integracyjno-animacyjne dla dzieci i dorosłych, mieszkańców Łodzi – miasta wielokulturowego oraz Matek i Dzieci z Dworca Brześć. Będą to warsztaty i spotkania uciekinierów z Czeczeni z dziećmi z Łodzi. Poznawanie odmiennych kultur. Dni Radości to spotkanie polskich i czeczeńskich rodzin, które co roku odbywa się w kolejnych dużych polskich miastach. Organizacja w roku 2021 takiego spotkania w Łodzi, to efekt realizacji projektu „Barwy Polski”, w ramach którego odbyła się Konferencja metodyczna „Różni i Równi”, dofinansowana z budżetu Miasta Łodzi. Ideą tych spotkań jest budowanie pozytywnych relacji między przedstawicielami różnych kultur, aktywizacja i integracja dzieci i dorosłych, zarówno polskich jak i czeczeńskich, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, wymiana doświadczeń kulturowych.

Realizator: Stowarzyszenie Ład - Łódzka Akademia Dramy: Piotr Malesa, Małgorzata Matecka.Link:  https://drama.lodz.pl/
W zakładce Barwy Polski znajdą Państwo wiele informacji, w tym także film na youtube z konferencji Różni i równi, także dofinansowanej z WK UMŁ.

Na stronach Narodowego Centrum Kultury jest także informacja o wyróżnieniu w konkursie Odkryj swój skarb.
https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/odkryj-swoj-skarb/aktualnosci/konkurs-2020-wyniki
Proszę wejść na załącznik - laureaci - osoby fizyczne i nasze nazwiska znajdują się w tabelce na 9 pozycji - Małgorzata Matecka i Piotr Malesa.

3. "Zostawić coś po sobie" - historie łódzkich rodzin robotniczych 
Realizator: Stowarzyszenie Byłych Włókniarzy i Włókniarek oraz Sympatyków Historii Łodzi "Ludzie Fabryki"

Projekt zakłada stworzenie sieci „grup aktywności” – podobnych do Stref Aktywności Sąsiedzkiej. Członków poszczególnych grup wiązać będzie dawne miejsce zatrudnienia – zakłady istniejące w czasach PRL. Miejsce działań poszczególnych grup będzie znajdować się w obiektach położonych w ich pobliżu lub w obiektach pofabrycznych tego zakładu. W skład tej sieci wejdą „grupy działania” już funkcjonujące i nowo powstałe w placówkach istniejących i działających w pobliżu dawnych fabryk. Koordynowane działania o charakterze badawczym, arteterapeutycznym i artystycznym zakończone zostaną prezentacją powstałych prac w przestrzeni realnej – jako wystawa i w przestrzeni wirtualnej.

4. Fundacja Działania, projekt dwuletni, która podjęła się pracy z prawie 700 dziećmi z Łodzi w ramach warsztatów artystycznych.

Wierzymy że sztuka może zmienić świat! Celem Fundacji jest upowszechnianie kultury przez działania edukacyjne i twórcze. Zależy nam na wyrównywaniu szans i przeciwdziałaniu wykluczeniu, a naszym narzędziem uczyniliśmy animację społeczno-kulturową i pracę z dziećmi i młodzieżą zagrożoną marginalizacją. Chcemy zmieniać nasze otoczenie przez sztukę, wzmacniać zaangażowanie społeczne i aktywizować artystycznie. Od 2015 realizujemy nasz sztandarowy projekt – “Świetlice Artystyczne”. Przez lata zbudowaliśmy partnerskie więzi z ponad dwudziestoma placówkami opiekuńczymi w całej Łodzi. Jesteśmy w domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, ośrodkach młodzieżowych i świetlicach. Ponad siedemdziesięciu artystów i edukatorów, z którymi współpracujemy, pomaga młodym osobom odzyskiwać wiarę we własne siły i moc sprawczą - napisała założycielka fundacji Marta Pszonak. Na koferencji w  imieniu fundacji mówiła Maria Ornaf - reżyserka filmowa.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt