Łódź wspiera kulturę - tango i balet

Tym razem Tango i balet. W ramach wsparcia kultury dofinansowanie otrzymały dwa projekty związane z tańcem i muzyką. Niezwykle ciekawie zapowiada się pierwsza w Polsce realizacja opery-baletu Platee, J. Ph. Rameau.

W ramach wsparcia kultury dofinansowanie otrzymały dwa projekty związane z tańcem i muzyką.

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych "OPERATIVA" podejmuje wyzwanie wystawienia Opery- baletu Platée J. Ph. Rameau, dzieła które nigdy nie doczekało się polskiej interpretacji. Projekt realizacji opery- baletu Platée zostanie zrealizowany we współpracy łódzkich środowisk artystycznych ze szczególnym udziałem Studentów i Pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczniów i pedagogów Szkoły Baletowej. Kooperacja ta zaowocuje wystawieniem unikatowego, światowego dzieła. Łódzcy melomani jako pierwsi otrzymają możliwość obejrzenia polskiej interpretacji opery-baletu Platee. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, projekt integruje i wzmacnia współpracę różnych środowisk artystycznych, które podejmą kooperację w celu zrealizowania wspólnego, nowatorskiego na skalę kraju przedsięwzięcia.

Platée – balet komiczny (ballet bouffon) – 3 akty z prologiem, pierwsza wersja 1745, druga wersja 1749. Typowa dla francuskiej tradycji operowej i dla twórczości Jeana-Philippe’a Rameau opera – balet skomponowana dla opery w Paryżu na sezon roku. Widowisko zostało przygotowane na ślub delfina Ludwika z Marią Teresą Hiszpańską. Temat został zaczerpnięty z Pauzaniasza za pośrednictwem baletu Jacques’a Autrou Platée ou Jounone jalouse. Utwór z muzyką Rameau do libretta Adriena-Louisa de Valois d’Orville, wystawiono w Wersalu w Wielkich Stajniach Królewskich (Grande Écurie) 31 marca 1745 roku. W cztery lata później, 4 lutego 1749, wznowiono go w Académie Royale de Musique z librettem poprawionym przez Ballota de Sauvot. Między lutym a marcem 1749 roku został on wystawiony kilkanaście razy i ponownie sześć razy w lutym roku 1750. Nie odniósł więc wielkiego sukcesu. Krytycy piszący o Platei: baron Grimm, Jan Jakub Rousseaud’AlembertCharles Collé uznali go natomiast za klejnot sceny muzycznej, najoryginalniejszy utwór Rameau. D’Alembert uważał, że Platea przygotowała publiczność paryską na występy komików włoskich i na sukces La donna padrona Pergolesiego w 1752 roku. Ostatni raz zagrano Plateę w XVIII stuleciu w 1759 roku. W wieku XIX utwór nie był wystawiany. Pierwszą próbę ponownego wystawienia Platei podjęto w 1901 w Monachium i było to pierwsze wznowienie dzieła Rameau w XX wieku. W 1917 roku w ślady monachijczyków poszło Monte Carlo, gdzie utwór wystawiono w języku oryginału. Prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero w 1956 roku na festiwalu w Aix-en-Provence w realizacji muzycznej Renée Viollier z Michelem Sénéchalem w roli tytułowej. Opera paryska wstawiła utwór do swego repertuaru w 1999 roku. Zaplanowana na kilka przedstawień produkcja odniosła niezwykły sukces, wracając na afisz w 2002 i 2006, nie tylko w Paryżu, ale też w Gandawie i Antwerpii (1999), Bordeaux, Genewie i Montpellier (2001), potem jeszcze była realizacja niemiecka i wreszcie po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli podziwiać ten wyjątkowy spektakl.

Międzynarodowe Dni Tanga w Łodzi,  DIAS DE TANGO Tak nazywa się obecnie festiwal, to nowa odsłona festiwalu poświęconego tangu nieograniczonego jedynie do tango salon. W tym roku będzie to już 11 edycja. Tango stanowi część niematerialnego światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Ideą festiwalu jest upowszechnianie wśród jak najszerszej publiczności tanga rozumianego całościowo jako zjawisko i fenomen kulturowy. W trakcie festiwalu równorzędne miejsce zajmie muzyka, taniec oraz historia i społeczny kontekst tanga. Fundacja stawia sobie za cel propagowanie i ukazywanie specyfiki rdzennego tanga, pochodzącego z Argentyny i Urugwaju oraz jego recepcji w polskiej kulturze i muzyce.

DIAS DE TANGO czyli Festiwal Międzynarodowe Dni Tanga  w Łodzi w tym roku w dniach 1-4.10.2021. Szczegóły na: www.diasdetango.pl

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt