Łódź wspiera kulturę - tango i balet

Tym razem Tango i balet. W ramach wsparcia kultury dofinansowanie otrzymały dwa projekty związane z tańcem i muzyką. Niezwykle ciekawie zapowiada się pierwsza w Polsce realizacja opery-baletu Platee, J. Ph. Rameau.

W ramach wsparcia kultury dofinansowanie otrzymały dwa projekty związane z tańcem i muzyką.

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych "OPERATIVA" podejmuje wyzwanie wystawienia Opery- baletu Platée J. Ph. Rameau, dzieła które nigdy nie doczekało się polskiej interpretacji. Projekt realizacji opery- baletu Platée zostanie zrealizowany we współpracy łódzkich środowisk artystycznych ze szczególnym udziałem Studentów i Pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczniów i pedagogów Szkoły Baletowej. Kooperacja ta zaowocuje wystawieniem unikatowego, światowego dzieła. Łódzcy melomani jako pierwsi otrzymają możliwość obejrzenia polskiej interpretacji opery-baletu Platee. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, projekt integruje i wzmacnia współpracę różnych środowisk artystycznych, które podejmą kooperację w celu zrealizowania wspólnego, nowatorskiego na skalę kraju przedsięwzięcia.

Platée – balet komiczny (ballet bouffon) – 3 akty z prologiem, pierwsza wersja 1745, druga wersja 1749. Typowa dla francuskiej tradycji operowej i dla twórczości Jeana-Philippe’a Rameau opera – balet skomponowana dla opery w Paryżu na sezon roku. Widowisko zostało przygotowane na ślub delfina Ludwika z Marią Teresą Hiszpańską. Temat został zaczerpnięty z Pauzaniasza za pośrednictwem baletu Jacques’a Autrou Platée ou Jounone jalouse. Utwór z muzyką Rameau do libretta Adriena-Louisa de Valois d’Orville, wystawiono w Wersalu w Wielkich Stajniach Królewskich (Grande Écurie) 31 marca 1745 roku. W cztery lata później, 4 lutego 1749, wznowiono go w Académie Royale de Musique z librettem poprawionym przez Ballota de Sauvot. Między lutym a marcem 1749 roku został on wystawiony kilkanaście razy i ponownie sześć razy w lutym roku 1750. Nie odniósł więc wielkiego sukcesu. Krytycy piszący o Platei: baron Grimm, Jan Jakub Rousseaud’AlembertCharles Collé uznali go natomiast za klejnot sceny muzycznej, najoryginalniejszy utwór Rameau. D’Alembert uważał, że Platea przygotowała publiczność paryską na występy komików włoskich i na sukces La donna padrona Pergolesiego w 1752 roku. Ostatni raz zagrano Plateę w XVIII stuleciu w 1759 roku. W wieku XIX utwór nie był wystawiany. Pierwszą próbę ponownego wystawienia Platei podjęto w 1901 w Monachium i było to pierwsze wznowienie dzieła Rameau w XX wieku. W 1917 roku w ślady monachijczyków poszło Monte Carlo, gdzie utwór wystawiono w języku oryginału. Prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero w 1956 roku na festiwalu w Aix-en-Provence w realizacji muzycznej Renée Viollier z Michelem Sénéchalem w roli tytułowej. Opera paryska wstawiła utwór do swego repertuaru w 1999 roku. Zaplanowana na kilka przedstawień produkcja odniosła niezwykły sukces, wracając na afisz w 2002 i 2006, nie tylko w Paryżu, ale też w Gandawie i Antwerpii (1999), Bordeaux, Genewie i Montpellier (2001), potem jeszcze była realizacja niemiecka i wreszcie po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli podziwiać ten wyjątkowy spektakl.

Międzynarodowe Dni Tanga w Łodzi,  DIAS DE TANGO Tak nazywa się obecnie festiwal, to nowa odsłona festiwalu poświęconego tangu nieograniczonego jedynie do tango salon. W tym roku będzie to już 11 edycja. Tango stanowi część niematerialnego światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Ideą festiwalu jest upowszechnianie wśród jak najszerszej publiczności tanga rozumianego całościowo jako zjawisko i fenomen kulturowy. W trakcie festiwalu równorzędne miejsce zajmie muzyka, taniec oraz historia i społeczny kontekst tanga. Fundacja stawia sobie za cel propagowanie i ukazywanie specyfiki rdzennego tanga, pochodzącego z Argentyny i Urugwaju oraz jego recepcji w polskiej kulturze i muzyce.

DIAS DE TANGO czyli Festiwal Międzynarodowe Dni Tanga  w Łodzi w tym roku w dniach 1-4.10.2021. Szczegóły na: www.diasdetango.pl

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt