Czołówka Rankingu Warunków Mieszkaniowych nie uległa zmianom w stosunku do poprzednich notowań. Co jednak ciekawe, poza podium, lecz na bardzo dobrym 10. miejscu znalazła się Łódź, w której liczba lokali przypadających na 1000 mieszkańców zwiększyła się z 534 (dane z 2019 r.) do 549. Powiększyła się także powierzchnia użytkowa mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę – wzrost z 29,1 mkw. do 30 mkw. Pod względem warunków mieszkaniowych Łódź przegoniła takie miasta, jak Kraków, Gdańsk, Szczecin, Lublin, a nawet Poznań, który jeszcze w 2016 r. wyprzedzał naszą metropolię.
Na pierwszym miejscu ponownie znalazł się Kołobrzeg, drugie zajął Wrocław, dalej uplasował się Sopot. W górze stawki utrzymała się także Warszawa (4. miejsce) i Zakopane (5. miejsce). Co ciekawe, największe roszady wystąpiły w grupie miejscowości zajmujących ostatnie 10 miejsc. Tu zdarzały się zmiany nawet o 4–5 pozycji. Swoje umiejscowienie w rankingu w stosunku do poprzedniego roku poprawił np. Starogard Gdański (zmiana o trzy miejsca). Z kolei Stalowa Wola i Tczew spadły aż o pięć oczek.
Jak powstaje ranking?
Podobnie jak w poprzednich latach Ranking Warunków Mieszkaniowych powstał na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2020 r.). Przeanalizowano dwa wskaźniki: liczbę mieszkań przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową lokali w przeliczeniu na jedną osobę. Ich mediany porównano z latami wcześniejszymi, przyznając 10 pkt za każdy procent przyrostu i odejmując 10 pkt za każdy procent spadku wskaźnika. Wyniki zsumowano i uszeregowano w kolejności malejącej. Wyższy wynik końcowy sygnalizujący większe, pozytywne odchylenie od przeciętnych wartości, skutkował zajęciem przez dane miasto lepszego miejsca rankingowego.
Badanie, oprócz aktywności deweloperów, uwzględnia także domy wybudowane przez osoby prywatne oraz działalność inwestycyjną gmin, TBS-ów i spółdzielni.
Łódź – dobre miejsce do życia
Awans Łodzi w Rankingu Warunków Mieszkaniowych dla samych łodzian może być zaskakujący. Bierze się to prawdopodobnie z nie do końca uświadamianej sobie skali budownictwa mieszkaniowego. Tymczasem w Łodzi w trakcie realizacji jest co najmniej 181 (źródło: spisinwestycji.pl) inwestycji mieszkaniowych (na różnym etapie), co zaowocuje przyrostem kilkunastu tysięcy mieszkań, a te – jak na razie – sprzedają się dosłownie na pniu.
W podsumowaniu RynekPierwotny.pl pisze o Łodzi:
„Dlaczego warto zamieszkać w tym mieście? Postindustrialny krajobraz Łodzi sprawia, że ma ona naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Stolica województwa łódzkiego dynamicznie się rozwija i śmiało można stwierdzić, iż aktualnie przeżywa swój renesans.
Łódź to częsty wybór nie tylko przedsiębiorców, ale także osób poszukujących wymarzonego „M” i deweloperów budujących nowe inwestycje.
Stosunkowo niskie ceny nieruchomości zachęcają do zakupu lokum w tej części Polski. W lutym za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić średnio 8839 zł. Za Łodzią przemawia także doskonała lokalizacja. Szybki dojazd do Warszawy jest dla wielu osób dobrym argumentem przemawiającym za przeprowadzką. W stolicy za mkw. trzeba zapłacić średnio 13 074 zł”.