Odpowiedzi na ankietę Kultura w czasie pandemii. Badanie w instytucjach kultury (webankieta.pl) mogą udzielać wszyscy pracownicy instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz twórcy kultury w mieście. Finalnym produktem badania będzie publikacja pt. „Koalicja miast. Kryzys i zmiana w kulturze. Studium porównawcze kultury miejskich w dobie pandemii COVID-19”, a zebrane dane posłużą określeniu największych wyzwań stojących przed sektorem kultury w najbliższych latach.
„Przedłużające się miesiące pandemii, brak żywej publiczności w instytucjach i wzrastająca niepewność z planowaniem wydarzeń – to obecna rzeczywistość instytucji kultury. Analiza odpowiedzi posłuży stworzeniu mapy procedur i rozwiązań kryzysowych w przyszłości, ale przede wszystkim będzie stanowić drogowskaz działań i zaprezentuje obraz sytuacji sektora przemysłów kreatywnych. Z perspektywy osoby odpowiedzialnej za sektor kultury w Łodzi, opracowanie wyników to dla mnie niezastąpione źródło wiedzy, dlatego zachęcam do licznego udziału.” – mówi wiceprezydent miasta Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
„Wybuch pandemii stworzył potrzebę realnej oceny strat, wyzwań i zagrożeń dla kultury w Polsce. W związku z tym, we współpracy z siedmioma innymi miastami w Polsce, postanowiliśmy włączyć się w badania, które mają na celu zdiagnozowanie wpływu pandemii i postępującej recesji na funkcjonowanie sektora kulturalnego. Chcielibyśmy być jak najlepiej przygotowanym na „nową normalność”, a także stworzyć najbardziej pełen obraz sytuacji kultury w czasie i po pandemii. Analiza wyników ankiety pozwoli nie tylko na diagnozę problemów, ale również pomoże w opracowywaniu rozwiązań na podobne kryzysy w przyszłości.” – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, jednego z operatorów badań.
Program Koalicja Miast sięga 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury współpracę podjęły miasta ubiegające się o ten tytuł. W listopadzie 2020 roku siedem samorządowych instytucji kultury współtworzących Koalicję Miast: Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, Strefa Kultury Wrocław oraz Szczecińska Agencja Artystyczna porozumiało się w sprawie wspólnego przeprowadzenia badań mających na celu zdiagnozowania aktualnej kondycji kultury w tych miastach, a w szczególności wspływu na nią kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19.