Łódzcy bibliotekarze będą szkolić się za granicą

1 grudnia Biblioteka Miejska w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Nowocześni i mobilni - bibliotekarze XXI wieku". Projekt zakłada wzrost kompetencji łódzkich bibliotekarzy poprzez wyjazdy typu job shadowing oraz szkolenia i kursy w kilkunastu krajach Europy.

fot. licencja CC0
Pracownicy BMwŁ, którzy wezmą udział w projekcie będą mogli nie tylko poznać metodykę pracy w różnych europejskich środowiskach i podnieść swoje kwalifikacje branżowe, ale także podszkolić umiejętności językowe

To kolejny sukces w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Biblioteka Miejska w Łodzi pozyskała środki na realizację projektu "Nowocześni i mobilni - bibliotekarze XXI wieku" z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), całkowity budżet projektu to 85 014 EURO.

- 1 grudnia 2020 roku rozpoczynamy projekt "Nowocześni i mobilni - bibliotekarze XXI wieku", jego realizacja potrwa do listopada 2022 roku - mówi Joanna Strzelec z Biblioteki Miejskiej w Łodzi, koordynująca projekt. - W trakcie dwóch lat trwania projektu zorganizujemy 44 mobilności do różnych krajów Europy. Nasi pracownicy będą mogli poznać specyfikę pracy w bibliotekach m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Słowacji czy Czechach.

Powołujemy zespół projektowy i rozpoczynamy prace przygotowawcze do mobilności,  pierwsze wyjazdy bibliotekarzy planowane są na wiosnę 2021. Mobilności pozwolą bibliotekarzom zapoznać się z doświadczeniami i rozwiązaniami innych bibliotek, które po powrocie będą mogli wykorzystać w swoich placówkach.

- Mamy nadzieję, że wyjazdy będą dla pracowników Biblioteki Miejskiej w Łodzi inspiracją i motywacją do rozwijania swoich umiejętności - dodaje Joanna Strzelec. - Dzięki wyjazdom dowiedzą się o korzyściach płynących z kreatywnych, nowatorskich i nieszablonowych rozwiązań stosowanych w innych krajach. Zależy nam na reformie i modernizacji nie tylko wizualnej, ale przede wszystkim na przemodelowaniu sposobu myślenia i postrzegania pracy przez naszą kadrę.

Pracownicy BMwŁ, którzy wezmą udział w projekcie będą mogli nie tylko poznać metodykę pracy w różnych europejskich środowiskach i podnieść swoje kwalifikacje branżowe, ale także podszkolić umiejętności językowe.

Wśród tematów szkoleń pojawią się: zarządzanie projektem dla osób wdrażających projekty na poziomie instytucji jak i na poziomie prowadzenia ich przez filie; rozwój kompetencji zawodowych czy wzmacnianie kompetencji komunikacyjnych.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt