Łodzianie i cud na lodzie

W środę 8 kwietnia 2020 mija 44 rocznica najsłynniejszego meczu w historii polskiego hokeja na lodzie, czyli zwycięstwa 6:4 nad drużyną ZSRR. Ogromny wkład w ten sukces mieli łodzianie.

PZHL

Mistrzostwa świata grupy A w 1976 były rozgrywane w katowickim Spodku. Biało-czerwoni występ w tym turnieju rozpoczęli od starcia z reprezentacją ZSRR, czyli hokejową potęgą, będącą poza zasięgiem naszych graczy. Wystarczy przypomnieć, że rywale Polaków mieli już wówczas na koncie 14 tytułów mistrza świata i pięć złotych medali olimpijskich. Ostatni z tych krążków zawodnicy Związku Radzieckiego zdobyli w Innsbrucku, zaledwie dwa miesiące przed turniejem w Katowicach. W drodze po piąte mistrzostwo olimpijskie zespół radziecki wygrał z Polakami aż 16:1! Po tym pojedynku bilans biało-czerwonych w meczach z ZSRR wyglądał katastrofalnie: 25 spotkań, 25 porażek, bramki 31:255.

Nic dziwnego, że w tym klasycznym starciu Dawida z Goliatem reprezentacji gospodarzy nikt nie dawał najmniejszych szans. Nawet trener naszej kadry Józef Kurek mówił, że „nie myślimy o nawiązaniu równorzędnej walki z utytułowanym rywalem". Zapewniał jednocześnie, że jego podopieczni będą ambitnie dążyć do uzyskania jak najkorzystniejszego wyniku. Nie spodziewał się, że zrobią to tak skutecznie. Dzięki fenomenalnemu występowi naszych graczy kibice zgromadzeni w Spodku mogli obejrzeć prawdziwy cud, który do dzisiaj uznawany jest za największe osiągnięcie polskiego hokeja.

Ogromny wkład w ten sukces miała klubowa piątka Łódzkiego Klubu Sportowego, którą tworzyli: Józef Stefaniak, Jerzy Potz, Stanisław Szewczyk, Zdzisław Włodarczyk i Ryszard Nowiński. Dla tego ostatniego mecz z ekipą ZSRR w Katowicach był debiutem w reprezentacji. 25-letni napastnik ŁKS swój pierwszy występ w kadrze uczcił w sposób najlepszy z możliwych. W 15. minucie spotkania Stefaniak wygrał wznowienie w tercji obronnej, po prawej stronie bramki strzeżonej przez Andrzeja Tkacza. Krążek trafił do stojącego przy bandzie Włodarczyka, który błyskawicznym podaniem uruchomił Nowińskiego. Debiutant uciekł rywalom, wjechał z krążkiem pod bramkę i pewnym strzałem pokonał Aleksandra Sidielnikowa, którego później zastąpił Władisław Tretiak.

Po trafieniu Nowińskiego Polska prowadziła 2:0, by ostatecznie wygrać z ZSRR 6:4. Było to jedyne w historii naszego hokeja zwycięstwo nad ekipą radziecką. Warto dodać, że w tym meczu grał również Leszek Kokoszka, który w 1977 został kolejną gwiazdą ligowej drużyny Łódzkiego Klubu Sportowego. W składzie reprezentacji Polski na MŚ 1976 był również klubowy masażysta ŁKS Jan Gundelach.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt