Kilka godzin wierni modlili się, zawierzając wspólnotę Łodzi opiece Bożej. W ramach Festynu Miłosierdza, w kościele przy placu Niepodległości wystapił również zespół muzyki sakralnej Lumen.
Faustyna Kowalska młodość spędziła w Łodzi, gdzie dostąpiła pierwszych objawień. Historia jej niezwykłego życia została spisana w formie pamiętnika, zwanego „Dzienniczkiem”, którego treści zapoczątkowały kult Faustyny i jej drogę do świętości.
W hołdzie dla "łódzkiej drogi" Faustyny Kowalskiej, w 2005 r. Rada Miejska w Łodzi ogłosiła ją patronką miasta. W 2008 r. wzniesiono w Łodzi pomnik – fontannę „Święta Faustyna czerpiąca ze źródła Miłosierdzia”, usytuowany w północno–zachodnim narożniku pl. Niepodległości, przed kościołem pod jej wezwaniem. W Łodzi cyklicznie odbywają się wydarzenia kościelne oraz festyn przypominające charyzmat patronki - świętej. W tym roku tradycyjny powielkanocny festyn w parku Wenecja przeniesiony został na czerwiec. Odbyły się jedynie uroczystości kościelne.
-Zwykle towarzyszyła nam ta zabawa ludowa w parku, aby podkreślić historię Faustyny, której zabawę przerwało nowe, duchowe doświadczenie. Nasze wydarzenie też miało taki scenariusz - zabawa w parku przerwana została przejściem do końcioła i wspólną modlitwą. Co roku w taki sposób przypominamy o Miłosiersziu, bo takie było pragnienie Boga - powiedział proboszcz parafii ks. Wiesław Potakowski.
Charyzmatem Faustyny jest Miłosierdzie. Dla pamięci objawień w Kościele Rzymskokatolickim ustanowiono Niedzielę Bożego Miłosierdzia (pierwszą niedzielę po każdej Wielkanocy) oraz wprowadzono szczególny rodzaj modlitwy – koronkę do Miłosierdzia, która powinna być odmawiana codziennie o 15.00. Orędzie Faustyny porusza prostotą, opiera na wierze, że każdy z nas jest zdolny do niesienia dobra, współczucia, trosk, opieki, bez względu na własne zasoby i status społeczny. Skromność, a jednocześnie ogromna, szczera wiara Faustyny sprawiły, że jej przesłanie zostało bardzo żywo przyjęte przez wielu ludzi, czyniąc Faustynę jedną z najbardziej znanych świętych.