W ostatnim czasie na łódzkich ulicach przybyło rowerowej infrastruktury. Powstała ona na ul. Żeromskiego przy placu Barlickiego, na Felińskiego od Tatrzańskiej
do Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na Kostki i Skorupki, na Waltera-Janke przy Maratońskiej, Wydawniczej oraz na Łąkowej i 28 pułku Strzelców Kaniowskich.
We wszystkich tych lokalizacjach pojawiły się pasy ruchu dla rowerów, a w przypadku Kostki, Skorupki, Łąkowej i 28 pułku Strzelców Kaniowskich również kontrapasy umożliwiające jazdę rowerem w obu kierunkach na drodze jednokierunkowej. Ponadto w najbliższym czasie pojawią kolejne pasy dla rowerzystów na Widzewskiej, Waltera-Janke w kierunku Obywatelskiej oraz Unii Lubelskiej. Odświeżone zostało też rowerowe oznakowanie na św. Teresy od dzieciątka Jezus i Lutomierskiej.
- Wszystkie te lokalizacje wybrali łodzianie w Budżecie Obywatelskim. Łącznie na nie głosowało ponad 20 tys. osób – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji Rady Miejskiej w Łodzi do spraw budżetu obywatelskiego.
- Podczas projektowania nowych organizacji ruchu, chcieliśmy zapewnić przestrzeń na jezdni wszystkim uczestnikom ruchu, a dodatkowo zapewnić bezpieczeństwo
i pomyśleć o dodatkowych korzyściach ze zmian – wyjaśnia Michał Gogolewski z Zarządu Dróg i Transportu.
Na ul. Żeromskiego wraz z pasami dla rowerów powstało przejście dla pieszych z azylem pomiędzy rynkiem, a przystankiem komunikacji miejskiej. Bardzo potrzebne i poprawiające bezpieczeństwo. Na ul. Wydawniczej natomiast wyznaczone zostały miejsca postojowe, a na Łąkowej tworząc pas dla rowerów, zamiast jednego przeskalowanego pasa ruchu przeniesione zostało parkowania z chodnika na jezdnię, odzyskując przestrzeń dla pieszych. Łącznie powstanie ok. 3 km nowych pasów dla rowerzystów. W Łodzi rowerowej infrastruktury wraz z pasami dla rowerów mamy już ponad 200 km.