Po Retkini i Żubardziu przyszedł czas na Zarzew. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego łodzianie zdecydowali o budowie drugiej tężni solankowej w Parku Podolskim. Niedaleko placu zabaw stanęła drewniana konstrukcja, przy której prowadzone są prace wykończeniowe.
- Powstała już zaimpregnowana przed szkodliwym działaniem solanki drewniana konstrukcja. Wykonywane są ostatnie przyłącza wodociągowe, elektryczne oraz kanalizacyjne. Za chwilę rozpocznie się układanie tarniny, po której będzie spływać solanka pompowana z podziemnego zbiornika. Krople solanki rozproszone na tarninie będą tworzyć aerozol solny dobroczynnie działający zarówno na układ oddechowy jak i ogólne samopoczucie - mówi Małgorzata Kryzińska z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Głównym tworzywem tężni solankowej są gałązki tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Dzięki promieniom słonecznym i podmuchom wiatru powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc korzystny dla zdrowia mikroklimat, który tak pokochali łodzianie.
- Tężnie solankowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi i śmiało można powiedzieć, że już na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Do pięciu już istniejących, w tym roku dołączy sześć nowych. W 2019 r. dzięki zwycięskim projektom w budżecie obywatelskim powstaną kolejne trzy - zapowiada Katarzyna Luzyńczyk z Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ i dodaje: - Wszystkie te inwestycje zrealizowane zostaną kompleksowo. Zmieni się zagospodarowanie terenu, pojawią się nowe ławki, mała architektura, kosze na śmieci oraz zieleń.
Wszystkie tężnie w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego powstaną do końca roku, jednak ze względów technologicznych i przerwy zimowej pełną parą zaczną działać wiosną roku przyszłego. Łączny koszt ich budowy to ponad 2 mln zł.