Łodzianie zdecydowali. W Parku Podolskim powstaje kolejna tężnia solankowa

Łódź urasta do rangi uzdrowiska, a łodzianie już wiosną przyszłego roku będą mogli oddychać pełną piersią przy budowanej właśnie solankowej tężni w Parku Podolskim. To druga tego typu konstrukcja zlokalizowana w zieleńcu na Zarzewie. Tym razem inwestycja realizowana jest dzięki budżetowi obywatelskiemu.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
W Parku Podolskim powstaje kolejna tężnia solankowa
4 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Po Retkini i Żubardziu przyszedł czas na Zarzew. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego łodzianie zdecydowali o budowie drugiej tężni solankowej w Parku Podolskim. Niedaleko placu zabaw stanęła drewniana konstrukcja, przy której prowadzone są prace wykończeniowe.

- Powstała już zaimpregnowana przed szkodliwym działaniem solanki drewniana konstrukcja. Wykonywane są ostatnie przyłącza wodociągowe, elektryczne oraz kanalizacyjne. Za chwilę rozpocznie się układanie tarniny, po której będzie spływać solanka pompowana z podziemnego zbiornika. Krople solanki rozproszone na tarninie będą tworzyć aerozol solny dobroczynnie działający zarówno na układ oddechowy jak i ogólne samopoczucie - mówi Małgorzata Kryzińska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Głównym tworzywem tężni solankowej są gałązki tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Dzięki promieniom słonecznym i podmuchom wiatru powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc korzystny dla zdrowia mikroklimat, który tak pokochali łodzianie.

- Tężnie solankowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi i śmiało można powiedzieć, że już na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Do pięciu już istniejących, w tym roku dołączy sześć nowych. W 2019 r. dzięki zwycięskim projektom w budżecie obywatelskim powstaną kolejne trzy - zapowiada Katarzyna Luzyńczyk z Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ i dodaje: - Wszystkie te inwestycje zrealizowane zostaną kompleksowo. Zmieni się zagospodarowanie terenu, pojawią się nowe ławki, mała architektura, kosze na śmieci oraz zieleń.

Wszystkie tężnie w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego powstaną do końca roku, jednak ze względów technologicznych i przerwy zimowej pełną parą zaczną działać wiosną roku przyszłego. Łączny koszt ich budowy to ponad 2 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt