Łodzianie zdecydowali. W Parku Podolskim powstaje kolejna tężnia solankowa

Łódź urasta do rangi uzdrowiska, a łodzianie już wiosną przyszłego roku będą mogli oddychać pełną piersią przy budowanej właśnie solankowej tężni w Parku Podolskim. To druga tego typu konstrukcja zlokalizowana w zieleńcu na Zarzewie. Tym razem inwestycja realizowana jest dzięki budżetowi obywatelskiemu.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
W Parku Podolskim powstaje kolejna tężnia solankowa
4 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Po Retkini i Żubardziu przyszedł czas na Zarzew. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego łodzianie zdecydowali o budowie drugiej tężni solankowej w Parku Podolskim. Niedaleko placu zabaw stanęła drewniana konstrukcja, przy której prowadzone są prace wykończeniowe.

- Powstała już zaimpregnowana przed szkodliwym działaniem solanki drewniana konstrukcja. Wykonywane są ostatnie przyłącza wodociągowe, elektryczne oraz kanalizacyjne. Za chwilę rozpocznie się układanie tarniny, po której będzie spływać solanka pompowana z podziemnego zbiornika. Krople solanki rozproszone na tarninie będą tworzyć aerozol solny dobroczynnie działający zarówno na układ oddechowy jak i ogólne samopoczucie - mówi Małgorzata Kryzińska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Głównym tworzywem tężni solankowej są gałązki tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Dzięki promieniom słonecznym i podmuchom wiatru powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc korzystny dla zdrowia mikroklimat, który tak pokochali łodzianie.

- Tężnie solankowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi i śmiało można powiedzieć, że już na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Do pięciu już istniejących, w tym roku dołączy sześć nowych. W 2019 r. dzięki zwycięskim projektom w budżecie obywatelskim powstaną kolejne trzy - zapowiada Katarzyna Luzyńczyk z Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ i dodaje: - Wszystkie te inwestycje zrealizowane zostaną kompleksowo. Zmieni się zagospodarowanie terenu, pojawią się nowe ławki, mała architektura, kosze na śmieci oraz zieleń.

Wszystkie tężnie w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego powstaną do końca roku, jednak ze względów technologicznych i przerwy zimowej pełną parą zaczną działać wiosną roku przyszłego. Łączny koszt ich budowy to ponad 2 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt