Łodzianizmy. Bar „Bonanza" - kawałek Dzikiego Zachodu w samym sercu Łodzi

To już dekada bez starego dworca Łódź Fabryczna i... baru „Bonanza". Co można było znaleźć w menu legendarnego baru? Sprawdź!

fot. Archiwum
Bar „Bonanza" cieszył się wśród podróżnych sporą popularnością.

W miniony weekend minęło równo 10 lat od momentu, kiedy 16 października 2011 roku, o godz. 23.10 odprawiono ostatni pociąg do Warszawy ze starego dworca Łódź Fabryczna i tłumy łodzian z sentymentem żegnały swoją stację, która powstała w 1865 roku. Po wyburzeniach, przez ponad 40 miesięcy nie zatrzymał się tam żaden skład, a na jego miejscu pojawił się wielki, nowoczesny obiekt z peronami 16 m pod ziemią.

Dawna Fabryczna przywołuje jednak wspomnienia. Zniknęły poprzednie budynki, a wraz z nimi także kultowy bar „Bonanza”, urządzony w stylu „amerykańskim”, nawiązujący do popularnego w latach 60. XX w. westernowego serialu. Wzdłuż dawnego parkingu przed dworcem stały już różne budki z zapiekankami, napojami i przekąskami, ale „Bonanza" była umiejscowiona nieco wyżej na podeście schodów tuż przed peronami i można tam było się posilić o każdej porze dnia i nocy. Serwowano tam m.in. chyba pierwsze w mieście cheesburgery o nazwie „Ponderosa”, a tak nazywało się rancho filmowej rodziny Cartwrightów, czyli starego Bena i jego 4 synów. Nie było tam może aż tak smacznie, ale nieco kiczowate fioletowo-żółte barwy i spory szyld przynależały do kultowego w Łodzi miejsca, w którym – jak mówiono – jadali tylko najodważniejsi, bo prawdziwi miłośnicy burgerów raczej tam nie zaglądali… „Bonanza” w języku angielskim oznacza także szczęście, ale u nas w potocznym użyciu słowo to określało również jakieś zamieszanie, dobrą zabawę, a czasem niezłą rozróbę.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt