Łodzianizmy. Buda, do której nie wpuszcza się psów. O co chodziło?

Chodzenie do szkoły dla wielu uczniów nie jest, delikatnie mówiąc, najmilszym zajęciem świata. Stąd może określenie „buda", jakim zaczęto nazywać placówki oświatowe.

fot. Envato Elements
Dawniej szkołę często określano mianem „buda".

Skończyły się matury i egzaminy ósmoklasistów, a system nauczania, po likwidacji gimnazjów, powrócił do dawnej formuły szkoły podstawowej i średniej (8+4), która obowiązywała także pół wieku temu. Nie wiem, czy dziś funkcjonuje jeszcze popularny dawniej termin „buda” na określenie szkoły, ale na pytanie: „Z jakiej budy jesteś?”, odpowiedzi były mało zróżnicowane, bo obowiązywał system rejonizacji, co oznaczało, że większość uczniów chodziła po prostu do najbliższych placówek. 

O ile w podstawówkach rzecz była praktyczna, to w przypadku ogólniaków nie można było dowolnie wybrać sobie szkoły, no chyba że były wyspecjalizowane w jakimś kierunku. Tak było przy wyborze techników czy zawodówek oraz liceów z programem rozszerzonym. O tych ostatnich napiszemy w następnym odcinku, natomiast na tytułowe pytanie młodzież podawała zwykle numer SP lub LO. Uczniowie techników i zawodówek (ZSZ, czyli zasadniczych szkół zawodowych) mówili natomiast, że są z włókiennika, mechanika, energetyka, elektryka, gastronomika, spożywczaka, samochodówki, kolejowego, budowlanki, chemika lub innych specjalności, bo takich szkół profilowych było w Łodzi w latach 70. czy 80. XX w. sporo.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt