Łodzianizmy. Czerwony Rynek: prawdziwy łódzki pchli targ

Wśród łódzkich nazw własnych można znaleźć wiele kolorów. Po Białej i Czerwonej Fabryce czas na wyjaśnienie, czym jest Czerwony Rynek.

fot. Novic84/Wikipedia
Po wojnie aż do lat 70. funkcjonowały na Czerwonym Rynku popularne bazary

Pod koniec XIX wieku ówczesna wieś Dąbrowa zaczęła się szybko urbanizować. Powstały zakłady przemysłowe, zaczęła się parcelacja lasów i pól. W jej rezultacie powstało drugie co do wielkości przedmieście Łodzi na granicy Nowych Chojen, którego centralnym placem był rynek powstały ok. 1900 r. Jeden z właścicieli działek przy ul. Rzgowskiej, nazwiskiem Hüttma, wydzielił część swojego gruntu i zorganizował tam targowisko, pobierając opłaty od sprzedających. W latach 30. XX wieku pojawiła się już określenie Rynek Czerwony. Jedna z wersji mówi, że nazwa nadana została z inicjatywy radnych PPS dla podkreślenia proletariackiego charakteru dzielnicy Chojny, a inna wywodzi ją od walk rewolucjonistów 1905 roku, spacyfikowanych tutaj przez oddział kozaków. 

Po wojnie aż do lat 70. funkcjonowały na Czerwonym Rynku popularne bazary, prawdziwy łódzki pchli targ, który tonął nieraz w błocie z braku utwardzonej nawierzchni. Po 1972 r. zaczęła się wielka przebudowa Chojen, niegdyś „Nowych”, a wtedy nazwanych „Starymi”. Zakazano handlu, rynek rozkopano, wyburzono wiele starych domów, wzniesiono pierwsze w pobliżu bloki. Obecnie pozostał tam handlowy ślad w postaci nowoczesnej hali i pawilonów, a powstałe osiedle otrzymało tradycyjną nazwę Czerwony Rynek.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt