Łodzianizmy. Za czym kolejka ta stoi, czyli co ma wspólnego „ogonek" z czekaniem

Naprawdę długie kolejki do sklepów to dziś rzadkość, dawniej jednak były dla wielu ludzi codziennością. Być może to właśnie podczas czekania ktoś wpadł na pomysł, by kolejkę mianować „ogonkiem".

fot. Wikipedia
W Łodzi dość powszechnie używano określenia „stać za ogonkiem”, czyli w kolejce po coś.

Wspominaliśmy ostatnio 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, a przy okazji trudne czasy PRL lat 80. XX w., których nieodłącznym atrybutem były także puste półki i kolejki przed sklepami. W Łodzi dość powszechnie używano określenia „stać za ogonkiem”, czyli w kolejce po coś. To forma gramatyczna zapożyczona z języka rosyjskiego, ale kolejki w historii naszego miasta – z uwagi na liczne kryzysy w przemyśle włókienniczym – mają długie tradycje. Tak było m.in. podczas okupacji niemieckiej w czasie I i II wojny światowej, gdy brakowało podstawowych artykułów, które były reglamentowane i wydawane na bony lub kartki.

We wspomnianych latach późnego PRL też było trudno cokolwiek kupić. Czekało się w ogonku za chlebem, za mięsem, za gazetami, papierem toaletowym, papierosami, alkoholem, za meblami, za benzyną, niemal za wszystkim. W 1980 r. powstał sławny „Psalm stojących w kolejce” ze słowami Ernesta Bryla, śpiewany przejmująco przez Krystynę Prońko: „Za czym kolejka ta stoi, po szarość, po szarość, po szarość…”. Teraz też zdarzają się kolejki, ale na szczęście głównie podczas wyprzedaży i promocji.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt