Łódzka rodzina zastępcza w programie Pytanie na Śniadanie

- Od dzieciństwa chciałam mieć mamę, bo też od zawsze jestem w rodzinie zastępczej, ale wcześniej wychowywałam się u babci, więc ja nigdy mamy nie miałam. Nie miałam nikogo, do kogo mogłabym mówić „mamo”, więc jak tylko przyjechałam i mama powiedziała „Możecie do mnie mówić, jak chcecie: proszę pani, ciociu, babciu, mamo”, to ja „Mamo, a mogę to i tamto?”. Tak po prostu, z sekundy na sekundę. Tak więc ja zaaklimatyzowałam się bardzo szybko - opowiada 22-letnia Kornelia, studentka socjologii, którą od 12 lat kocha i wychowuje rodzina zastępcza.


Lidia i Krzysztof Wojciechowscy zaczęli przygodę z rodzicielstwem zastępczym 18 lat temu. Początkowo prowadzili pogotowie rodzinne, później zostali rodziną niezawodową, a od 8 lat działają zawodowo jako rodzinny dom dziecka.
Obecnie mieszka z nimi 7 dzieci, w tym 6 na stałe, a najstarszy syn Mariusz tańczy jako baletmistrz w operze narodowej w Helsinkach i jednocześnie studiuje pedagogikę tańca. Najdłużej pani Lidia jest mamą właśnie dla Kornelii, a wcześniej przez 14 lat opiekowała się Agnieszką, która niedawno się usamodzielniła i wyprowadziła do mieszkania przyznanego przez łódzki magistrat.

Już kilkukrotnie zdarzyło się, że nastoletnie dzieci, które mogły wybrać rodzinę adopcyjną, odmówiły. Wolały zostać z rodzicami zastępczymi. Bo czują, że to tu jest ich dom.
Państwo Wojciechowscy mają również 2 biologiczne córki: 40- i 33-letnią oraz 2 wnuczki. W domu towarzyszą im 2 psy, kot i jaszczurka.

Dziś większość ich rodziny gościła w telewizyjnym studiu podczas nagrywania programu Pytanie na śniadanie. Razem z panią Lidką na wycieczkę do Warszawy przyjechali: Kornelia, 13-letnia Małgosia i jej rówieśnik Eryk oraz jego biologiczna siostra Eliza, która jest najmłodszym dzieckiem w tej rodzinie. Dodamy tylko, że państwo Wojciechowscy specjalizują się właśnie w opiece nad dziećmi starszymi, czyli nastoletnimi lub prawie.

Może ktoś z Was również czuje, że potrafiłby stworzyć dom dla nastolatków mających za sobą trudne doświadczenia, które chcą wreszcie poczuć, czym jest rodzinna atmosfera, poczucie bezpieczeństwa i stały rytm bez kolejnych życiowych zmian. Jeśli tak, to piszcie lub dzwońcie pod numer 506 980 979.

Więcej na www.rodzinajestdladzieci.pl

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt