Łódzki bohater Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy na wycieczkę śladami płk Jana Kowalewskiego

"Cudu nad Wisłą” nie było. Zwycięstwo zawdzięczamy łodzianinowi. Płk Jan Kowalewski genialny kryptolog złamał sowieckie szyfry dzięki czemu Polacy pokonali Rosjan w 1920 r. Sylwetkę zapomnianego bohatera wojny polsko-bolszewickiej poznać można będzie 14 sierpnia podczas wycieczek jego śladami.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

O dokonaniach łodzianina,  pułkownika Jana Kowalewskiego, bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 dowiadujemy się z pewnym opóźnieniem.  Ale tutaj sytuacja jest wyjątkowa, nasz bohater był genialnym kryptologiem, pracownikiem wywiadu, a o  takich ludziach nawet po latach mówi się niewiele. Tymczasem jego zasługi są bardziej niż wyjątkowe, może nawet decydujące dla polskiego zwycięstwa w wojnie 1920. Począwszy od jesieni 1919 Jan Kowalewski łamał kody szyfrowe wszystkich sowieckich armii i odczytywał ich depesze.  Jego wiedza o zamiarach przeciwnika była wszechstronna i absolutnie pewna, ponieważ pochodziła bezpośrednio ze sztabów przeciwnika.

- Polski plan Bitwy Warszawskiej powstały 6 sierpnia 1920 roku. Opierał się na informacjach zgromadzonych przez polski radiowywiad, kierowany przez Kowalewskiego. Podstawową przesłanką planu była wiedza o rozwieraniu się głównych kierunków strategicznych frontów rosyjskich: Zachodniego i Południowo-Zachodniego. Pierwszy z nich kierował się na Warszawę, a drugi odginał się na południowy-zachód – na Lwów. Józef Piłsudski na podstawie tych informacji przekazanych mu osobiście przez Jana Kowalewskiego sformułował plan polskiej kontrofensywy znad Wieprza, która zadecydowała o polskim zwycięstwie w całej wojnie – mówi prof. Grzegorz Nowik, odkrywca postaci Jana Kowalewskiego.

Jan Kowalewski był łodzianinem, tutaj się urodził i odebrał wykształcenie, które było tak przydatne Polsce podczas wojny z bolszewikami. Pamiętamy o tej postaci i propagujemy jej osiągnięcia – powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. 

Jan Kowalewski urodził się w Łodzi 23 października 1892 roku.  Jego rodzina na pewno nie należała do ubogich. Jan Kowalewski uczył się w renomowanym łódzkim gimnazjum, Szkole Handlowej Kupiectwa Łódzkiego. Można więc przypuszczać, że rodzina Kowalewskiego miała kupieckie korzenie. W tej szkole, w 1909 roku Jan Kowalewski zdał maturę.  

Zapraszamy na wycieczki trambusem łódzkimi śladami Jana Kowalewskiego, genialnego pracownika wywiadu, bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Wycieczki śladami "człowieka, który zatrzymał Rosję" poprowadzi prof. Grzegorz Nowik, odkrywca tej postaci.

Ruszamy sprzed tablicy upamiętniającej Jana Kowalewskiego przy ul. Piotrkowskiej 132, 14 sierpnia, o godzinach 17.00 i 18.30. Zobaczymy m.in. materiały archiwalne związane z postacią J. Kowalewskiego zgromadzone w Archiwum Państwowym.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy: lodz.niepodlegla@uml.lodz.pl do dnia 14 sierpnia do godz. 11.00.

Udział w wyciecze jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Kontakt