Łódzki Panel Obywatelski przeprowadzony został pod hasłem „Zieleń w mieście”. Przez kilka tygodni paneliści pracowali nad rekomendacjami dotyczącymi – kształtowania zieleni w mieście, przeciwdziałaniem skutkom suszy i wspólnego działania miasta i mieszkańców na rzecz poprawy stanu zieleni w Łodzi. Finalnie przegłosowano 64 rekomendacje.
- Panel obywatelski zakończył się latem i od lata pracowaliśmy w ramach urzędu nad tym w jaki sposób wdrożymy rekomendacje panelistów. Pochylaliśmy się nad każdą z rekomendacji znajdując najlepszy sposób, który odpowiada oczekiwaniom mieszkańców – mówi Agata Burlińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.
Rekomendacje były bardzo zróżnicowane, od ogólnych założeń i wytycznych co do rozwoju miasta w temacie zieleni czy suszy, aż po bardzo szczegółowe rozwiązania. Jednym z nich są ogrody fasadowe, których pilotażowy program na 2021 rok będzie kosztował 200 tys. zł i już wytypowano pierwsze 50 lokalizacji na stworzenie takich ogrodów.
- To, co bardzo wybrzmiało wśród głosów mieszkańców, to sposób komunikacji, informacji i wymiany doświadczeń między urzędem a mieszkańcami, który uważamy, za bardzo ważny. Dlatego zaczęliśmy rozwijać intensywnie ekoportal. – dodaje Agata Burlińska.
- Każdego dnia dodajemy na ekoportal garść przydatnych informacji, np. sposoby dbania o wolno żyjące koty, zasady dbania o drzewa w czasie suszy, czy też jak prawidłowo segregować odpady. Bardzo ważnym elementem ekoportalu jest też informacja na temat finansowania zieleni, czyli tego, co ile kosztuje. Czyli np. ile kosztuje pielęgnacja jednego drzewa, ile kosztuje posadzenie ogrodu fasadowego. To jest wiedza, która jest bardzo ważna z perspektywy przedsiębiorców, czy też wspólnot mieszkaniowych, które chciałyby taki ogródek obok swojej posesji założyć – mówi Anna Wierzbicka, dyr. Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.
Zapraszamy na www.lodz.pl/ekoportal.