- Mimo epidemii korona wirusa zdecydowaliśmy się ruszyć na nowo z pracami nad panelem obywatelskim. Zaczęliśmy od porozmawiania ze wszystkimi panelistami – zadając im proste pytanie – czy chcą kontynuować prace nad panelem w nowej formie. Nasze zdziwienie i radość były ogromne, bo prawie wszyscy odpowiedzieli zdecydowane „tak”. A więc – nie ma na co czekać – opowiada Katarzyna Dyzio z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.
Nowa formuła będzie prosta. Spotkania z ekspertami, które w pierwotnym założeniu miały się odbywać na dużej sali obrad UMŁ (zorganizowane zostało jedno takie spotkanie – jeszcze przed ogłoszeniem pandemii), teraz będą przeniesione do Internetu. Paneliści każdorazowo będą mieli tydzień na zapoznanie się z opublikowanymi nagraniami, prezentacjami i materiałami, tak by móc później dyskutować o nich w mniejszych grupach. Natomiast spotkania, które miały mieć charakter warsztatowy (tzw. spotkania deliberacyjne), odbędą się na specjalnych platformach, w kilku mniejszych grupach, w taki sposób, by uczestnicy spotkań, mogli ze sobą swobodnie rozmawiać i wymieniać się swoimi spostrzeżeniami.
- Nie wykluczamy, że ostatnie spotkania może będą mogły być zorganizowane na żywo, face to face, tak jak w pierwotnym wariancie. Ale każdorazowo przed podjęciem takiej decyzji, będziemy mieli na względzie przede wszystkim zdrowie dobro naszych panelistów – informuje Katarzyna Dyzio.
Kilkoro panelistów zgłosiło brak sprzętu lub umiejętności korzystania z Internetu. Dla każdej z tych osób będzie zapewniony zarówno sprzęt, jak i kompleksowa pomoc w obsłudze.
Trwają prace przygotowawcze. Pierwsze ze spotkań internetowych odbędzie się najprawdopodobniej w maju.
Łódzki Panel Obywatelski obejmuje tematykę – przeciwdziałania suszy w mieście, a także wspólnego z mieszkańcami - kształtowania zieleni oraz poprawy jej stanu w mieście. W związku z koronawirusem, panel w nowej formule zakończy się jesienią tego roku.