Łódzki Panel Obywatelski - reaktywacja

Łódzki Panel Obywatelski „Zieleń w mieście” – reaktywacja. Jako pierwsi w Polsce, a trzeci w Europie – startujemy z panelem obywatelskim w formie online. Do tej pory żadne miasto w naszym kraju nie podjęło się przeprowadzenia takiego procesu.

- Mimo epidemii korona wirusa zdecydowaliśmy się ruszyć na nowo z pracami nad panelem obywatelskim. Zaczęliśmy od porozmawiania ze wszystkimi panelistami – zadając im proste pytanie – czy chcą kontynuować prace nad panelem w nowej formie. Nasze zdziwienie i radość były ogromne, bo prawie wszyscy odpowiedzieli zdecydowane „tak”. A więc – nie ma na co czekać – opowiada Katarzyna Dyzio z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

Nowa formuła będzie prosta. Spotkania z ekspertami, które w pierwotnym założeniu miały się odbywać na dużej sali obrad UMŁ (zorganizowane zostało jedno takie spotkanie – jeszcze przed ogłoszeniem pandemii), teraz będą przeniesione do Internetu. Paneliści każdorazowo będą mieli tydzień na zapoznanie się z opublikowanymi nagraniami, prezentacjami i materiałami, tak by móc później dyskutować o nich w mniejszych grupach. Natomiast spotkania, które miały mieć charakter warsztatowy (tzw. spotkania deliberacyjne), odbędą się na specjalnych platformach, w kilku mniejszych grupach, w taki sposób, by uczestnicy spotkań, mogli ze sobą swobodnie rozmawiać i wymieniać się swoimi spostrzeżeniami.

- Nie wykluczamy, że ostatnie spotkania może będą mogły być zorganizowane na żywo, face to face, tak jak w pierwotnym wariancie. Ale każdorazowo przed podjęciem takiej decyzji, będziemy mieli na względzie przede wszystkim zdrowie dobro naszych panelistów – informuje Katarzyna Dyzio.

Kilkoro panelistów zgłosiło brak sprzętu lub umiejętności korzystania z Internetu. Dla każdej z tych osób będzie zapewniony zarówno sprzęt, jak i kompleksowa pomoc w obsłudze.

Trwają prace przygotowawcze. Pierwsze ze spotkań internetowych odbędzie się najprawdopodobniej w maju.

Łódzki Panel Obywatelski obejmuje tematykę – przeciwdziałania suszy w mieście, a także wspólnego z mieszkańcami - kształtowania zieleni oraz poprawy jej stanu w mieście. W związku z koronawirusem, panel w nowej formule zakończy się jesienią tego roku.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt