- Rok 2019 będzie bardzo obfity pod względem wydarzeń sportowych. Rozpoczynamy w najbliższy poniedziałek od lekkoatletycznego mityngu Orlen Cup. Później czekają nas piłkarskie mistrzostwa świata U-20 i mistrzostwa Europy kobiet w siatkówce. Mam nadzieję, że wzorem lat poprzednich będziemy też mieli duże wydarzenia rugbowe w naszym mieście. Cały czas współpracujemy też z gwiazdami sportu, wśród których są: Marcin Gortat, Mariusz Wlazły, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Czerkawski, Elżbieta Nowak i Marian Woronin. Mamy tez przygotowane pieniądze na wsparcie szkolenia sportowego oraz dla drużyn ligowych za ich osiągnięcia na arenie krajowej i międzynarodowej. Łącznie Wydział Sportu ma do dyspozycji blisko 20 mln zł, jednak nie mówimy jeszcze ostatniego słowa. Jeśli w pierwszym półroczu nasze drużyny będą osiągać bardzo dobre wyniki, to jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie dodatkowe pieniądze, by nasze nakłady były adekwatne do uzyskiwanych rezultatów – powiedział Trela.
Podkreślił, że dotychczasowe rezultaty łódzkich ligowców cieszą i napawają optymizmem na przyszłość. - Dwie drużyny siatkarek są w absolutnym topie krajowych rozgrywek, mamy również rugbistów i waterpolistów, którzy są mistrzami Polski. Mam nadzieję, że po wiosennej części rozgrywek będziemy też mieli drużynę piłkarską w ekstraklasie i drużynę piłkarską w I lidze. Na to muszą być przygotowane środki, więc najprawdopodobniej ten budżet będzie ulegał korekcie i przed drugim konkursem pula pieniędzy będzie uzupełniona. Tradycyjnie nie zapominamy również o infrastrukturze. Wczoraj ogłaszaliśmy drugi przetarg na rozbudowę stadionu przy al. Unii. Z dużych inwestycji w tym roku chcielibyśmy również rozpocząć przebudowę Rudzkiego Klubu Sportowego, bo jest to nasze zobowiązanie z ubiegłego roku – wyjaśnił wiceprezydent.
Od kilku lat w aspekcie sportowym są trzy elementy, na które władze miasta zwracają szczególną uwagę. Są to: inwestycje, wspieranie szkolenia i klubów sportowych oraz organizacja imprez z udziałem gwiazd sportu. Dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk przypomniał, że choć najbardziej spektakularny wymiar ma wsparcie uczestnictwa łódzkich drużyn w rywalizacji ligowej (na ten cel w budżecie na rok 2019 przeznaczono 8 705 170 zł) oraz wspieranie szkolenia młodzieży (4 mln zł), to WS realizuje łącznie aż 16 zadań wspierających sport. - Większość jest dedykowana młodzieży. Staramy się utrzymać pewną harmonię pomiędzy sportem profesjonalnym i młodzieżowym, gdyż naszym zdaniem te proporcje są bardzo ważne. Nie ma bowiem racjonalnego szkolenia bez perspektyw gry w renomowanych drużynach z rodzimego miasta, nie ma również racjonalnego prowadzenia drużyn ligowych, jeśli nie stoi za nimi szerokie szkolenie młodzieży – wyjaśnił Kondraciuk.
Dodał, że w porównaniu z ubiegłym rokiem udało się zwiększyć budżet na remonty skomunalizowanej bazy sportowej, na nagrody dla łódzkich sportowców oraz na sport niepełnosprawnych.