Łódzki Telefon Życzliwości dla Seniorów kończy trzy lata

Nawet kilkaset telefonów rocznie odbierają wolontariusze, prawnicy i psychologowie działającego trzy lata łódzkiego Telefonu Życzliwości dla Seniorów.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Łódzki Telefon Życzliwości dla Seniorów kończy trzy lata

W Centrum Aktywnego Seniora, działającym przy Miejskim Centrum Medycznym Widzew, odbyło się urodzinowe spotkanie osób związanych z projektem Telefonu Życzliwości dla Seniorów. Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi, w imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, przekazał uczestniczkom spotkania list gratulacyjny oraz upominki. Wolontariusze odbierają nawet 800 telefonów rocznie, a liczba dzwoniących rośnie. Dlatego od lutego Telefon działa już nie trzy dni w tygodniu, ale pięć. I trwają poszukiwania kolejnych wolontariuszy. - Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które od lat są zaangażowane w ten projekt, przede wszystkim seniorom wolontariuszom, którzy z fundacją Subvenio i miastem na co dzień tworzą zespół Telefonu Życzliwości dla Seniorów. Wszyscy oni angażują się, poświęcają swój czas, bo wierzą, że w Łodzi dużo da się zrobić na rzecz seniorów. Przekazuję Państwu list od prezydent Hanny Zdanowskiej z podziękowaniami za trzy lata pracy, za dziesiątki godzin spędzonych przy tworzeniu tego projektu, a później przy telefonach od seniorów - powiedział Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi.

Celina Maciejewska, rzecznik ds. seniorów dodała: - Bardzo mnie cieszy, że ta inicjatywa idzie od dołu, że ludzie sami zgłaszają się z pomysłami i proponują zmiany. Telefon Życzliwości dla Seniorów jest wyjątkową inicjatywą również dlatego, że jest to wolontariat międzypokoleniowy. Warto też podkreślić, że choć pojawiają się nowi wolontariusze, to trzon zespołu od trzech lat jest taki sam i to jest bardzo cenne.

Zenia Lipińska, jedna z pierwszych seniorek wolontariuszek Telefonu Życzliwości twierdzi, że mogłaby napisać książkę z historiami osób, które dzwoniły po radę czy pomoc. - W ciągu tych trzech lat chyba stałam się już chodząca encyklopedią wiedzy na tematy wszelakie - żartuje Zenia Lipińska.

Telefon Życzliwości dla Seniorów to wspólne przedsięwzięcie fundacji Subvenio, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ oraz międzypokoleniowego zespołu wolontariuszy, prawników i psychologów. Dzwoniąc pod numer 0-42 638-50-32 można zasięgnąć porad psychologicznych, prawniczych oraz informacji dotyczących różnych form spędzania wolnego czasu, dedykowanych osobom 60+ w naszym mieście.

Z Telefonu Życzliwości korzysta nawet 800 osób rocznie. Do telefonu życzliwości zgłaszają się najczęściej osoby samotne, poszukujące pomocy oraz wsparcia ze strony specjalistów (prawnik, psycholog).

Obecnie, ze względu na zwiększenie liczby dyżurów, trwa nabór na nowych wolontariuszy, którzy wesprą zespół projektu w działaniach na rzecz osób 60+ w naszym mieście. Poszukiwane są osoby otwarte, empatyczne, chętne do pomocy i wysłuchania innych. Zainteresowani zostaną zaproszeni na szkolenia i praktyki pod okiem kadry projektu. Zgłoszenia do zespołu wolontariuszy Telefonu Życzliwości dla Seniorów pod nr tel: 0-42 638-50-32. Zachęcamy do współpracy.

Harmonogram pracy Telefon życzliwości dla Seniorów:

  • Poniedziałek - 14-17 - wolontariusze, psycholog
  • Wtorek - 14-17 - wolontariusze, psycholog
  • Środa - 14-18 - wolontariusze
  • Czwartek - 14-17 - prawnik
  • Piątek - 14-17 - wolontariusze i prawnik

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt