Łódzkie gawędy. Dobra pabianickie – jakie ziemie wchodziły w ich skład?

Znaczna część obszaru dzisiejszej Łodzi wchodziła do XIX w. w skład drugiego dużego kompleksu dóbr kościelnych, czyli dóbr pabianickich, będących własnością kapituły krakowskiej.

fot. LODZ.PL
Fragment lasu na Brusie

Z dóbr tych na interesującym nas obszarze znajdował się Brus. Do końca istnienia dawnej Rzeczypospolitej była to niewielka wieś, w której np. w XVIII w. było 4–6 gospodarstw zagrodniczych, folwark kapitulny o 8 włókach (134 ha) ornej ziemi oraz młyn. Zabudowania tej wsi znajdowały się na południowy wschód od Złotna i na północny zachód od Retkini. Folwark leżał we wschodniej części wsi, zagrody poddanych w zachodniej, a młyn na południu nad rzeczką Łódką.

Drugą wsią należącą do dóbr pabianickich było znacznie większe od Brusa Rokicie. Miejscowość ta leżała na zachód od Wólki, na północny zachód od Chojen i na północny wschód od Chocianowic. W końcu XVIII w. liczyła 28 gospodarstw chłopskich. Zabudowania Rokicia, rzadko rozrzucone i pozostające przeważnie w dość dużej odległości, ciągnęły się ze wschodu na zachód na długości ok. 2 km wzdłuż Jasienia. W środku wsi stały budynki folwarczku wójtowskiego, znajdował się tam również młyn zbudowany w dość znacznej odległości, w kierunku wschodnim.

Trzecia wieś kapitulna, Retkinia, pod koniec XVIII w. miała 25 zagród chłopskich, rozciągniętych wzdłuż drogi prowadzącej z Chojen do miasteczka Kazimierza n. Nerem. Do dóbr biskupów krakowskich na obszarze dzisiejszej Łodzi należały jeszcze Chocianowice i Wiskitno, o których napiszemy w kolejnym odcinku.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt