Zakończył się nabór do pilotażowego programu podłączania nieruchomości do miejskiej kanalizacji. Do programu zgłosiło się ponad 50 rodzin, między innymi pani Małgorzata Budzińska-Mikurenda z ulicy Antoniewskiej.
- Podpisałam umowę, wyceniona została inwestycja na mojej działce, obiecano dofinansowanie, u mnie akurat wyjdzie około 3,5 tysiąca, to bardzo zachęcająca kwota dla mnie. Ta inwestycja podraża wartość mojej nieruchomości, druga rzecz – środowiskowo, jestem przekonana, że z kanalizacji to trafi do utylizacji i do właściwego miejsca – przekonuje pani Małgorzata.
Prace będą przeprowadzane w tym roku, wiosną. Program zakłada pomoc mieszkańcom w uzyskaniu potrzebnych zgód, pozwoleń, wszelkich formalności, pozyskanie dofinansowania, a także wyłonienie wykonawców robót i nadzór nad pracami. Jedyne co mieszkaniec powinien zrobić, to zgłosić chęć zamiany szamba na kanalizację miejską oraz dopłacić brakującą kwotę.
- Oferujemy gotową inwestycję w zasadzie pod klucz, dajemy pomoc w zakresie papierologii, rozwiązywania problemów technicznych, przygotowujemy całą inwestycję od projektu aż po realizację i na koniec spotykamy się z mieszkańcem na odbiorze inwestycji i zawarciu umowy na odprowadzanie ścieków do systemu zbiorczego - mówi Michał Krzysztoszek, zastępca dyrektora ds. eksploatacji i planowania inwestycji w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej.
Dofinansowanie pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej i opiewa na kwotę 271 tys. zł. Wartość całego projektu to ponad 458 tys. zł.
Po programie pilotażowym rozpocznie się nabór do kolejnego programu. Jeszcze
w lutym mieszkańcy otrzymają do swoich skrzynek pocztowych ankiety, poprzez które mogą zadeklarować chęć przyłączenia się do miejskiej kanalizacji. Ankiety dostępne będą także w wersji elektronicznej na stronie Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej www.lsi.lodz.pl. Wówczas rozpocznie się nabór do drugiego programu, w ramach którego kolejne kilkadziesiąt domów zostanie podłączonych do sieci.