Łódzkie legendy. Krótka historia o daninach i podatkach...

Kury nośne, domowy twaróg, skórki zwierząt futerkowych i jaja na Wielkanoc – czym jeszcze płacono podatki w XIV wieku? Przekonaj się sam!

Nawet maleńka wioska Łodzia świadczyła w XIII/XIV wieku powinności na rzecz monarchy lub archidiecezji łęczyckiej w postaci dziesięciny. Opisany już wcześniej przywilej z 1332 roku księcia łęczyckiego i dobrzyńskiego Władysława niewiele zmienił, bo Łódź przeszła pod zarząd władzę biskupa włocławskiego i odtąd łodzianie mieli odpowiadać jedynie przed swoim panem, tj. biskupem lub jego sołtysami i włodarzami, wnosząc jednak  rozmaite opłaty.

Każdy mieszkaniec z łanu winien był płacić czynsz w wysokości pół grzywny groszy praskich. W XIV wieku obowiązywała w Polsce tzw. grzywna kolońska – była to wartość pieniężna 0,2 kg skórek zwierząt futerkowych, czyli około 48 groszy oraz 1/4 garnca miodu, czyli tzw. rączkę. Widzewiacy, którzy razem z łodzianami przeszli pod władzę biskupią, zobowiązani byli jeszcze do przekazywania na rzecz kanonika włocławskiego po 30 jaj kurzych na Wielkanoc, a także jednego sera białego. Natomiast przed świętem Wniebowzięcia NMP – jeszcze po dwie kury nośne. Z każdej karczmy w Łodzi lub Widzewie dzierżawca płacił dwa denary (srebrna moneta polska o ciężarze 1,5 g).

Po przeniesieniu za czasów biskupa Jana Kropidły w 1387 r. na prawo niemieckie mieszkańcy Łodzi otrzymali 3 lata wolnizny, tzn. zwolnienie od wszystkich opłat i powinności, a chłopi z Widzewa – 14 lat. Natomiast po upływie tego czasu znów mieli płacić z łana po pół grzywny (24 grosze), łodzianie dodatkowo 1/4 garnca miodu, a wszyscy dostarczyć po 30 jajek, l serze i po 2 kury rocznie. Ponadto jeszcze – jeden dzień powinni orać pod oziminę, drugi pod jare, trzeci wozić nawóz, czwarty kosić siano, piąty grabić je. Nie było lekko…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt