Łódzkie propozycje do ustawy o reprywatyzacji

Łódź przedstawi swoje uwagi do przygotowywanej przez rząd ustawy o reprywatyzacji. Pakiet konkretnych propozycji zostanie przesłany do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie trwają prace nad nowym dokumentem.

fot. z arch. UMŁ
Łódź zaproponuje, żeby na mocy nowej ustawy ograniczyć możliwość wzruszania postępowań spadkowych w sytuacji, gdy spadek nabyła gmina lub skarb państwa

- W przygotowywanej ustawie jest wiele świetnych rozwiązań. Np. zakaz przelewu roszczeń reprywatyzacyjnych z osób uprawnionych na osoby trzecie. Tak samo obowiązkowa weryfikacja, czy nieruchomość była objęta układem indemizacyjnym. Tutaj ma to być obowiązkowe - podkreśla mecenas Jarosław Stasiak z UMŁ.

Nowa ustawa jest pisana jakby z punktu widzenia Warszawy. Tymczasem, jak podkreślają łódzcy prawnicy w kontekście reprywatyzacji, w Warszawie i w Łodzi występuje inna specyfika prawna.

W Łodzi nie było masowych wywłaszczeń na gruncie ustaw szczególnych - dekretów, u nas problem dotyczy głównie problemów prawa spadkowego i cywilnego, a także zwrotów wywłaszczonych nieruchomości.

Łódź zaproponuje, żeby na mocy nowej ustawy ograniczyć możliwość wzruszania postępowań spadkowych w sytuacji, gdy spadek nabyła gmina lub skarb państwa. Teraz można to zrobić nawet 30 czy 40 lat po spadkobraniu. Chroniony miałby być tytuł własności skarbu państwa, gdy został nabyty w drodze spadkobrania.

- Chcemy również, żeby zmieniono kwestie związane z aktami stanu cywilnego. W Łodzi bardzo często prostowane są akty stanu cywilnego w sposób służący do przestępstwa. A potem wykorzystywane są one w postępowaniach reprywatyzacyjnych. Chcemy, by urzędy stanu cywilnego wnikliwej badały takie przypadki. Chcemy ograniczyć te przypadki, w których ktoś chce "dosztukować" drzewo genealogiczne lub podstawić spadkobiercę - mówił reprezentujący UMŁ mecenas Sebastian Bohuszewicz.

Łódź zwróci też uwagę na kwestie potwierdzania obywatelstwa polskiego, bo pojawiły się informacje, że w tym zakresie również występują nieprawidłowości.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt