Łódzkie stypendia artystyczne: młodość i świeżość w łódzkiej kulturze

Dwunastu łódzkich artystów otrzymało stypendia Miasta Łodzi, o łącznej wartości 180 tys. zł., które pozwolą im na przygotowanie projektów z zakresu sztuk wizualnych, muzyki, mody, teatru i tańca. Pierwszy raz w historii przyznano stypendium artystyczne w temacie „opieka nad zabytkami” oraz pierwszy raz kwota stypendium została zwiększona aż o 50 procent. Efekty pracy wyróżnionych artystów będzie można zobaczyć do końca 2022 roku.

Każdy ze stypendystów otrzyma 15 tys. zł. To właśnie ta kwota umożliwi im stworzenie m.in.: wystaw, sztuk teatralnych, koncertów, utworów muzycznych. 

 Jak co roku z największą przyjemnością wręczam kolejnym młodym artystom stypendia, które pozwalają realizować niezwykle interesujące projekty artystyczne i edukacyjne. W tym roku poza teatrem, malarstwem czy muzyką po raz pierwszy realizujemy także projekt związany z chronieniem zabytków Łodzi – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Do końca roku kolejna 12-tka wspaniałych i kreatywnych artystów zaprezentuje Państwu pokazy z dziedziny muzyki, teatru, tańca, mody i sztuk wizualnych. Przywrócimy także pamięć o jednym z zapomnianych łódzkich cmentarzy ewangelickich sprzed ponad 100 lat. Cieszę się, ze mogliśmy także zwiększyć kwotę stypendium z 10 do 15 tysięcy złotych. Ponownie tak jak w tamtym roku stypendyści będą mieli także wsparcie promocyjne ze strony wydziału kultury. Sesje zdjęciowe, ułatwiony kontakt z mediami i inne działania zwiększające ich rozpoznawalność. Bo wszystkim nam zależy bardzo na tym, by młodzi, kreatywni artyści czuli realne wsparcie ze strony urzędu tym bardziej, że są to rzeczywiście projekty wybitnie ciekawe. Gratuluję stypendystom i trzymam za Was kciuki! – dodała Pani Prezydent.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2022 roku otrzymali: Adam Biedrzycki, Hubert Fiebig, Paweł Giza, Paweł Kaźmierowski, Roksana Kularska-Król, Michał Krzemiński, Katarzyna Regulska, Piotr Scholtz, Marcin Sosiński, Magdalena Stecka, Joanna Szumacher-Strzemieczna, Mariusz Wasilewski.

Adam Biedrzycki
(Wy)autowani
(teatr)

Spektakl będzie efektem warsztatowej pracy i spotkania dwóch grup: młodzieżowej oraz senioralnej, działających pod skrzydłami łódzkiego Teatru CHOREA. Na początku procesu postawiliśmy sobie pytania: Czy możliwy jest dialog pokoleń? Czy możliwe jest połączenie  zuchwałej, szaleńczej młodości z odpowiedzialną, spokojną i nie śpieszącą się nigdzie starością? Spektakl przybierze formę miniserialu teatralnego, który ukazuje/odbija/zniekształca codzienną rzeczywistość. Mający na celu zaspokoić odwieczną potrzebę podglądania, ucieczki przed szarą, czasami niebezpieczną rzeczywistością. Nowe światy powstaną z indywidualnych zdarzeń, połączonych chęcią tworzenia wspólnej historii, gdzie każdy może być kim chce i w jaki sposób chce. Czy życie społeczne jest odbiciem serialu, czy serial jest odbiciem życia społecznego? Na ile historie, które zaprezentowane zostaną w kilku odsłonach odzwierciedlają rzeczywistość, a na ile ją kreują?

Hubert Fiebig
Przesilenia
(teatr)

Pracując nad spektaklem muzycznym Przesilenia wraz z twórcami kierujemy się w podróż do naszych ludowych korzeni, tj. słowiańskiego święta Nocy Kupały. Kupalnocka wypada 21 czerwca, w dzień przesilenia letniego. Jest świętem słońca i urodzaju. Z tego obrzędu wydobywamy motywy wspólnoty, ludowych pieśni i tańców oraz duchowego przeżycia, poszukując ich obecności we współczesnym świecie. Dlatego popularne piosenki zespołów Brathanki, Żywiołak, Kapela ze wsi Warszawa usłyszymy w nowej, elektronicznej aranżacji, a elementy tańców ludowych zobaczymy we współczesnej, klubowej choreografii. W spektaklu pod hasłem przesilenia nawiązujemy również do kondycji jego bohaterów - przepełnionych pragnieniami miłości i skomplikowanych relacji, w które ingerują słowiańskie, mitologiczne bóstwa. Libretto: Jędrzej Górski Adaptacja i reżyseria: Hubert Fiebig, Kinga Pudełek Muzyka: Jagoda Stanicka Choreografia: Katarzyna Janek Kostiumy: Michalina Kowalewska, Marta Kulik Scenografia: Gabriela Hanula Aktorzy: Zuzanna Chancewicz, Zenon Klaus, Kasia Szymonik, Tomasz Wierzba, Maja Korbiel, Max Deja, Ada Maciejewska, Kamil Olczyk oraz studenci 1. i 2. roku spec. musical Akademii Muzycznej w Łodzi.

Paweł Giza
Każdy film jest o miłości
(sztuki wizualne)

“Każdy film jest o miłości” to praca będąca zbiorem obrazów i wizualnych przedstawień (fotografia, grafika, instalacja) tworzących niejednoznaczną opowieść o miejscu, czasie i doświadczeniu. Przedstawiony świat zostaje zsyntezowany do symbolicznych reprezentacji, które pod warstwą wizualną zawierają w sobie zestaw pytań, stanowiących o tożsamości każdego z nas, ale też tożsamości miejsca, w którym trwamy. Odnoszę się bezpośrednio do kultury ulicy, reinterpretuje wciąż zepchniętą na margines sztukę graffiti czy ślady pozostawione w przestrzeni miasta, będące prawdopodobnie najbardziej precyzyjną i autentyczną formą komunikatu, stanowiącego o nas jako społeczeństwie. Nielinearna forma narracji, poklatkowość, łączenie mediów oraz subiektywne spojrzenie, złożą się na ekspozycję w formie wystawy w przestrzeni fizycznej oraz w przestrzeni internetu.

Paweł Kaźmierowski
Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości
(sztuki wizualne)

Projekt “Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości” jest artystyczną kolekcją ubioru. Składające się na nią sylwetki, łącząc w sobie elementy będące w naszej kulturze bardzo charakterystycznymi dla kobiet z atrybutami męskimi podważa słuszność istnienia płciowych norm społecznych, tworząc tym samym oksymoron “sfeminizowanej męskości”. Wspiera dzięki temu pełną ekspresję oraz budowanie swojej tożsamości płciowej na własnych odczuciach, a nie poprzez próbę usilnego wpisania się w schemat. Do zajęcia się tym tematem skłoniły mnie alarmujące statystyki. Mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety dbają o środowisko, za to częściej ujawniają postawy homofobiczne, antysemickie, islamofobiczne i rasistowskie. Rzadziej sięgają po pomoc psychologiczną, a wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest znacznie wyższy niż wśród kobiet. Przyczyną tej dysproporcji jest toksyczna męskość - tak w psychologii nazywany jest ścisły nacisk na przestrzeganie tradycyjnych męskich ról płciowych. Wierzę, że moja kolekcja zmusi chociaż część społeczeństwa do refleksji nad wyżej opisanym tematem i będzie inspiracją do zmian.

Roksana Kularska-Król
Make light for peace!
(sztuki wizualne)

Pro  - pokojowy manifest „Make light for peace!” to projekt- eksperyment, który zakłada powstanie cyklu obrazów z wykorzystaniem farby luminescencyjnej. Z jednej strony jest on próbą podjęcia gry z widzem, której celem jest zmiana percepcji, z drugiej zaś strony projekt będzie łączył świat rzeczywisty i wirtualny. Powstanie wirtualna wystawa dostępna poprzez gogle VR. Inspiracje do projektu będą stanowić moje rozmowy z mieszkańcami Łodzi na temat obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej. Chciałabym pobudzić odbiorców sztuki do refleksji nad światem, który zmienia się na naszych oczach i zmierzyć się z pytaniem: co możemy zrobić dla pokoju na świecie- razem i każdy z osobna?

Michał Krzemiński
Bohaterowie codzienności
(sztuki wizualne)

Projekt przewiduje realizację cyklu obrazów, nawiązujących w swojej tematyce do codzienności, relacji człowieka z naturą i przyjrzenia się światu zwierząt, które są uczestnikami naszych codziennych zmagań. Podobnie jak w życiu, codzienność zwierząt i ludzi wzajemnie się przenika i konstruuje z pozoru zwyczajne wydarzenia, które po głębszej refleksji mogą stawać się kluczowymi momentami w życiu. Projektowi towarzyszyć będzie cykl warsztatów artystycznych z elementami arteterapii dla dzieci, pt.: „Świat dookoła mnie. Ja w świecie”. Efekty pracy artystycznej będą prezentowane podczas wystawy w jednej z łódzkich instytucji kultury.

Katarzyna Regulska
Żywioły kobiet
(taniec)

Spektakl “Żywioły Kobiet” to opowieść, która zabiera widza w podróż do świata czterech żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi. Zaś przewodniczkami tej wyprawy będą kobiety, mieszkanki Łodzi, i świat widziany ich oczami. Jakości żywiołów będą przepuszczone przez ich inspirujące historie, doświadczenia, kobiecą naturę i energię. Kobiety przejdą przez proces zgłębiania żywiołów, aby odsłonić widzom wielobarwny i złożony obraz kobiecości. Projekt to połączenie sztuki tańca, integracja kobiet z różnych środowisk i ich wspólne przejście przez twórczy i rozwojowy proces.

Piotr Scholz
Stworzenie nowego repertuaru dla orkiestry jazzowej
(muzyka)

Na projekt stypendialny składa się stworzenie oraz wykonanie nowych kompozycji na skład orkiestry jazzowej. Głównym celem przedsięwzięcia jest poszukiwanie nowego brzmienia, czerpanie z technik kompozytorskich wykorzystywanych przez wybitnych kompozytorów muzyki poważnej, a równocześnie posiadającej cechy charakterystyczne dla muzyki jazzowej. Kompozycje będą oparte na filozofii Lawrence’a D. „Butcha” Morrisa o nazwie conduction, czyli strukturalnej (kontrolowanej) swobodnej improwizacji na duży zespół jazzowy. 

Marcin Sosiński
Muzyka muralna w Łodzi (teatr)

Wszechobecne Łódzkie Ściany wręcz uderzają w odbiorców rozmaitymi wyznaniami, postulatami, ostrzeżeniami, radami, filozofiami czy rozmaitymi graficznymi przekazami. Może to zwykła potrzeba wyrazu Łódzkiej społeczności? A może wyraża się w ten sposób samo miasto? Czy Miasto w ogóle może nam coś powiedzieć? Albo co gorzej - zagrać i zaśpiewać? Człek-Spoza-Łodzi, czyli Marcin „Sosna” Sosiński postanawia wraz z zaproszonymi gośćmi zmierzyć się z tą uliczną, tekstową prowokacją. Zbiera więc uliczne napisy oraz grafiki i na oczach widzów artystycznie spróbuje rozszyfrować ten Muralny Przekaz. „Muzyka Muralna” jest multi-artystyczną wędrówką ulicami Łodzi w konwencji teatralno-koncertowej. Autorskie kompozycje instrumentalne, etiudy lalkowe, aktorskie scenki i monologi, a nawet musicalowe songi wykorzystujące wyłącznie łódzkie „treści naścienne”, stworzą jedyne takie dzieło, za którym całe Miasto Łódź oficjalnie stanie ... MUREM. I to niejednym!

Magdalena Stecka
Krucha natura
(sztuki wizualne)

Projekt dotyczy stworzenia serii rzeźb porcelanowych obrazujących ukształtowanie wyjątkowych krain geograficznych na terenie Polski. Praca ma przedstawiać poprzez formę i tworzywo (porcelanę) wartość i kruchość naturalnej struktury miejsca naturalnego. Rzeźby tworzone za pośrednictwem form drukowanych w 3D mają odzwierciedlać narzędzie (drukarkę 3D typu FDM) w formie widocznych poziomów- warstwy (niczym poziomice geograficzne)  podkreślając  niepowtarzalny kształt niczym linie papilarne człowieka. Rzeźba ma na celu zobrazowanie jezior, gór i innych naturalnych elementów, które nie są dostępne do podziwiania przez osoby niewidome. Rzeźby będą mogły uzmysłowić osobom niewidzącym lub słabowidzącym cuda natury.

Joanna Szumacher-Strzemieczna
Pocztówka z Łodzi (muzyka)

Projekt stypendialny Pocztówka z Łodzi to wykonanie albumu muzycznego, będącego swoistym dźwiękowym reportażem z Łodzi roku 2022. Kolejnego roku, w którym Stara Łódź spotyka się z Nową, tą rewitalizowaną. Zmienia się tkanka miejska, zmieniają się ulice, skwery, zmieniają się ludzie. Pocztówka z Łodzi to połączenie field recordingu (nagrań terenowych) rejestrowanego w wybranych miejscach na terenie miasta z muzyką komponowaną, elektroniczną i improwizowaną. Oprócz warstwy muzycznej obrazującej takie miejsca jak Gmina Wyznaniowa Żydowska i synagoga, Kościół braci morawskich w Łodzi, św. Jerzego, Nowe Centrum Łodzi czy Dworzec Łódź Fabryczna, powstaną również prace wizualne, pocztówki prezentujące wybrane lokalizacje.

Mariusz Wasilewski
Przywracamy pamięć o ludziach i miejscach w Łodzi - cmentarz ewangelicki z XIX w.
(opieka nad zabytkami)

Założeniem projektu jest dotarcie z informacją o zabytkowym XIX w. cmentarzu ewangelicko-augsburskim na Janowie przy ul. Augustów w Łodzi do jak największej liczby osób, a okolicznym mieszkańcom uświadomienie istnienia tego punktu na łódzkiej mapie historycznej. Prace na rzecz projektu mają na celu pokazanie mieszkańcom jak trwa proces odzyskiwania miejsc zabytkowych, które przez ostatnie lata zostały zdewastowane i zapomniane - ma to być zachęta i zarazem “mapa drogowa” dla osób, które chciałyby iść podobną drogą. Wizualne elementy współtowarzyszące projektowi - strona internetowa poświęcona zabytkowi, oznaczenie miejsca jako “Zabytek chroniony prawem” oraz tablica upamiętniająca miejsce, dadzą jasny sygnał, że miejsce to jest wyjątkowe i nie powinno być zawłaszczane na parking dla samochodów.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt