Łódzkiej wodzie przyglądają się naukowcy z łódzkich uczelni

Łódzka woda badana jest na każdym etapie, począwszy od wody ujmowanej w studniach, aż po wodę, która jest wtłaczana do sieci wodociągowej. Łącznie w około 100 miejscach badane jest 100 parametrów wody.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Łódzka woda badana jest na każdym etapie, począwszy od wody ujmowanej w studniach, aż po wodę, która jest wtłaczana do sieci wodociągowej
3 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Łódzka woda jest monitorowana od samego ujęcia, aż do gotowego surowca, dostarczanego do domów. Czuwają nad tym cztery laboratoria, które sprawdzają około 100 różnych parametrów łódzkiej wody – informuje Igor Mikinka – szef Działu Laboratoryjnego w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.

 - Niezwykle istotny jest sposób dostarczenia wody. W moim przekonaniu nie ma lepszego sposobu dostarczenia wody do odbiorcy jakim jest każdy z nas, jest sieć wodociągowa. Po pierwsze jest to najtańszy sposób, nie ma tańszej wody, niż woda kranowa. Po drugie jest to sposób najbezpieczniejszy, dlatego że żadna inna woda, np. woda butelkowana nie jest monitorowana w trakcie dostawy, a woda wodociągowa jest. Mamy punkty kontrolne, które to kontrolują. Po trzecie jest najbardziej ekologiczna – mówi dr inż. Jarosław Sowiński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Środowiska Politechniki Łódzkiej, prodziekan do spraw kształcenia.

Łódzka woda ma porównywalne wartości z butelkowanymi wodami źródlanymi, a niejednokrotnie jej skład przewyższa ilością cennych minerałów.

- Wartość tych związków mineralnych jest optymalna dla zdrowia. Łódzka woda jest wodą niskosodową, co oznacza, że jest wskazana dla osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, czy cukrzycą. - informuje Igor Mikinka.

Na jej skład ma wpływ to, skąd jest pozyskiwana. Zbadali to dokładnie naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Woda dla Łodzian pozyskiwana jest z małej niecki łódzkiej. To w istocie mała obszarowo, ale jednocześnie głęboka struktura hydrogeologiczna o skomplikowanej budowie, która determinuje osobliwe w skali kraju zróżnicowanie wód podziemnych. Płytsze wody są starsze i mają więcej rozpuszczonych minerałów, niż głębsze, które są młodsze i słabiej zmineralizowane. Miejskie studnie ujmują i jedne, i drugie, dzięki czemu w Łodzi spożywamy oryginalny „miks” starego z młodym, i słodkiego z jeszcze słodszym (w skali zmineralizowania wód). Takiej wody nie ma żadne z dużych polskich miast, w znacznym stopniu opierających swój byt na silnie uzdatnionych wodach powierzchniowych. Tam woda butelkowana ma sens… -  informuje dr hab. Maciej Ziułkiewicz z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Fakty i mity o wodzie

Jednym z mitów jest kamień pojawiający się w czajniku. A to nic innego jak magnez i wapń wytrącający się podczas gotowania. W wyniku tego powstaje osad, mylnie uważany za szkodliwy kamień.

Łódzka woda zawiera – 71 mg wapnia, 6,7 mg magnezu, 5,5 mg sodu, 1,1 mg potasu – to wartości wyższe lub porównywalne z butelkowanymi wodami mineralnymi.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt