Z uwagi na to, że kluczem do powodzenia projektu NEEST jest wsparcie ze strony lokalnej społeczności, zależało nam na tym, aby to mieszkańcy pomogli w diagnozie swojego otoczenia i podsumowali, jak oni oceniają istniejącą przestrzeń.
Przez kilka tygodni ankieterzy odwiedzali mieszkańców wybranych obszarów, aby poruszyć istotne dla badania zagadnienia. W diagnozie społecznej wzięło udział blisko 1000 osób.
Ankieta składała się z 29 pytań merytorycznych w 5 kategoriach. Podczas spotkań z mieszkańcami pytaliśmy o aktualną sytuację mieszkaniową, potrzeby i preferencje w zakresie miejsca zamieszkania i opinie na temat aktualnego miejsca zamieszkania. Nasi ankieterzy badali też świadomość ekologiczną mieszkańców oraz ich skłonność do partycypacji społecznej.
Zebrane informacje pozwolą nam na wypracowanie odpowiednich rozwiązań, których głównym celem jest zapewnienie ograniczania zużycia energii oraz poprawienie komfortu życia mieszkańców. Zależy nam na tym, aby w jak największym stopniu odpowiadały potrzebom mieszkańców i służyły lokalnej integracji.