Lwy azjatyckie w łódzkim zoo

Każdy zna lwa i kojarzy go z afrykańską sawanną. Natomiast wiele lat temu zasięg występowania lwów obejmował również obszary od Bałkanów po wschodnie Indie. I właśnie w Indiach, a dokładnie w rezerwacie Gir na zachodzie kraju, udało się przetrwać małej populacji lwa azjatyckiego.

Lew azjatycki

Istnieje kilka różnic między lwami azjatyckimi a ich afrykańskimi kuzynami. Lwy azjatyckie są nieco mniejsze, preferują życie w lasach, nie tworzą dużych stad, a na dodatek samce mają mniej okazałe grzywy. W naturze pozostało nie więcej niż pół tysiąca osobników.

Co spowodowało, że właśnie tam przetrwały? Wyznawcy hinduizmu często okazują znaczny szacunek dzikim zwierzętom, ponieważ widzą w nich wcielenie bogów. Narasimha - jedno z wcieleń boga Wisznu - jest pół człowiekiem, pół lwem. Dzięki temu lokalna ludność nie dość, że nie poluje na te zwierzęta, to dodatkowo pomaga łapać ewentualnych kłusowników.

Co ciekawe, wiele z lwów obecnie żyjących w europejskich ogrodach zoologicznych ma łódzki rodowód – w latach 1998-2005 urodziło się u nas 17 młodych. Trzymamy kciuki, aby nasze lwy azjatyckie Loki i Shiva stworzyły udaną parę i też doczekały się potomstwa.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt