Magnolie, wiśnia ozdobna, róże okrywowe… Oto, jak zmienia się ogród przy Pałacu Poznańskiego

Pałac Poznańskiego wraz z ogrodem i znajdującym się obok terenem fabrycznym tworzył na przełomie XIX i XX wieku założenie rezydencjonalno-fabryczne charakterystyczne dla łódzkiej architektury tamtego okresu. Wpisany do obszarowego Pomnika Historii "Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego" przechodzi właśnie kompleksową modernizację. Jej częścią są także prace w zabytkowym ogrodzie.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Oto, jak zmienia się ogród przy Pałacu Poznańskiego
5 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W ramach przeprowadzonej w 2018 roku rewitalizacji w ogrodzie wykonano pace rozbiórkowe i brukarskie, m.in. ułożenie nawierzchni z kostki granitowej zamiast dawnej asfaltowej, a także głęboką rekultywację terenu w miejscach likwidacji starych alejek oraz garażu. Przeprowadzono również kompleksową pielęgnację istniejącego drzewostanu, w tym m.in. oczyszczanie drzew z posuszu, wiązania elastyczne i specjalistyczne cięcie. Szata roślinna ogrodu wzbogaciła się o nowy trawnik i liczne nasadzenia, w tym blisko 139 sztuk krzewów liściastych (gł. forsycji i tawuli), 25 sztuk roślin wrzosowatych, np. hortensji i rododendronów, żywopłoty z cisu i grabu pospolitego oraz 20 drzew liściastych, takich jak klon, złotokap, magnolia, wiśnia, robinia i leszczyna.

Jak mówi Halina Jaroszewska, projektantka ogrodu, dzięki kilkuset nowym kwiatom, a posadzono łącznie 150 sztuk tulipanów i prawie drugie tyle róż okrywowych, miejsce to rozkwitnie paletą barw. Łączny koszt inwestycji wyniósł 524795 zł, na co złożyły się środki własne Muzeum Miasta Łodzi oraz dofinansowanie z UMŁ w wysokości ponad 236 tysięcy.

- Chcemy, żeby ogród był dostępny nie tylko dla osób odwiedzających Muzeum Miasta Łodzi. Brama od strony Manufaktury będzie otwarta w godzinach pracy instytucji, a wstęp do ogrodu będzie możliwy przez cały rok - zapowiada Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum i dodaje, że placówka planuje cykl działań mających na celu popularyzację tego miejsca wśród łodzian, w tym sezonowe atrakcje w porze kwitnienia określonych roślin czy przebarwień jesienią, programy zwiedzania parku z przewodnikiem oraz wprowadzenie innych udogodnień, m.in. WiFi, a także tablic informacyjnych poświęconych historii ogrodu.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt