Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu prezentuje filmy dokumentalne i reportaże telewizyjne o dylematach stojących przed współczesnym człowiekiem oraz o przezwyciężaniu i zapobieganiu problemom. W tym roku w sumie zaprezentowanych zostanie 96 filmów i reportaży.
- Z największą przyjemnością zapraszam państwa do udziału w tym wyjątkowym festiwalu. To nie jest łatwe w odbiorze wydarzenie, bo porusza trudne tematy, ale zapewne w repertuarze festiwalu znajdą się też lżejsze, radośniejsze wątki. Spośród 100 filmów zgłoszonych do konkursu wybranych zostało 23, które będą zaprezentowane. Pokazanych zostanie też 14 reportaży – powiedziała Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.
Co ważne, do Łodzi przyjadą wszyscy twórcy filmów konkursowych. Będą spotykać się z widzami. Nowością w tym roku są dwa niezależne konkursy - filmów dokumentalnych i reportaży. Będą oceniane przez niezależne składy jurorskie. Poza konkursami pokazanych zostanie 18 filmów zagranicznych, ale także polskie premiery. To najlepsze filmy dokumentalne z Polski i ze świata, które były nagradzane na międzynarodowych festiwalach i zostały doceniane przez krytyków filmowych.
- Odbędą się pokazy twórczości Grzegorza Królikiewicza i Kazimierza Karabasza. Na festiwal powróci również reportaż radiowy, będą premiery książek i warsztaty dla dzieci oraz warsztaty antystalkingowe – poinformował Jakub Wiewiórski, dyrektor Festiwalu.
Festiwal Człowiek w Zagrożeniu, choć kameralny w formie, jest jednym z ważniejszych polskich festiwali filmowych. Jego początek w 1990 roku był związany z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej.
- To jeden z powodów, dla których stawiamy na uczciwość, obiektywizm w doborze filmów, szerokie spektrum prezentowanych poglądów. Szczególnie ważne są dla nas obrazy propagujące otwartość na drugiego człowieka, a także skoncentrowane na przełamywaniu własnych ograniczeń w sferze mentalnej, fizycznej czy politycznej – podkreślają organizatorzy.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest zwieńczeniem całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi, służących popularyzacji kina dokumentalnego – szlachetnej, a niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, a także koncentrujących się na stworzeniu jak najszerszego, twórczego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat kondycji współczesnego człowieka.
Festiwal odbędzie się w Łodzi w Muzeum Kinematografii oraz w Art._Inkubatorze w Fabryce Sztuki w dniach 20-24 listopada 2018 roku. Łączna pula nagród w konursach wyniesie co najmniej 41 tys. zł. Na organizację wydarzenia miasto przeznaczyło 83 tys. zł.
Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania z twórcami jest bezpłatny.