Matur nadszedł czas. Egzaminy dojrzałości w Łodzi w dobie koronawirusa

Sprawdzianem z języka polskiego - w poniedziałek o godz. 9 - rozpoczęły się tegoroczne matury. We wtorek odbędzie się egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego nowożytnego. Tegoroczny egzamin dojrzałości potrwa do 29 czerwca. Z uwagi na trwające zagrożenie epidemiczne spowodowane koronawirusem abiturienci będą zdawać tylko egzaminy pisemne, które oczywiście odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Łódzkie szkoły średnie są przygotowane i wyposażone w odpowiednie ilości płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni, maseczki i rękawiczki jednorazowe.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie omieszkała złożyć życzeń powodzenia tegorocznym maturzystom: - Kochani, matura jest ważna, ale nie najważniejsza. Dziś liczy się przede wszystkim to, że piszecie egzamin zdrowi, na ile to było możliwe bezpieczni, razem z koleżankami i kolegami. Wszystko inne się ułoży. Będzie dobrze. Powodzenia!

W tym roku uczniowie nie piszą egzaminów w auli czy sali gimnastycznej, a w kilku klasach a nawet na korytarzach - liczba sal i miejsca są uzależnione od możliwości lokalowych szkół. Nie ma limitu osób w sali egzaminacyjnej, ale odstęp między ławkami z każdej strony musi wynosić 1,5 - 2 metry. Taki sam odstęp musi być zachowany od stołu komisji maturalnej.

Przy każdym egzaminie uczniowie w miarę możliwości do szkoły wchodzą kilkoma wejściami. Obowiązkowa jest maseczka oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na salę. Maseczkę uczniowie mogą zdjąć dopiero, gdy zasiądą w ławce, na której nie może być żadnych przedmiotów osobistych z wyjątkiem długopisu. Każdorazowo przy wyjściu do toalety uczeń musi nałożyć maseczkę. Tak samo, gdy podejdzie do niego nauczyciel, chce oddać pracę czy wyjść z sali.

Matury rozpoczęły się egzaminem na poziomie podstawowym, a po południu dla chętnych rozpocznie się sprawdzian na poziomie rozszerzonym. W przerwie sale egzaminacyjne są zdezynfekowane i wywietrzone. Przerwę młodzież powinna spędzić poza szkołą, nie grupując się. Nie ma też mowy o osobach towarzyszących - decydują względy bezpieczeństwa.

Komisja egzaminacyjna składa się z dwóch nauczycieli, w tym jednym z innej szkoły. Jeśli na sali jest ponad 30 uczniów potrzebny jest kolejny nauczyciel do komisji - 1 na każdych 25 uczniów.

Co ważne - na egzamin uczeń powinien przyjść zdrowy. Ci, którzy są w kwarantannie, nagle zachorują albo z innych przyczyn losowych nie dotrą na egzamin będą pisać go w terminie dodatkowym 8 - 14 lipca. Do 11 sierpnia mają być znane wyniki egzaminu dojrzałości, a poprawki są zaplanowane na 8 września. 

W Łodzi jest 4 086 absolwentów klas maturalnych, w tym 2 803 w liceach i 1 283 w technikach.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt