W zamyśle twórców akcji „Menu Wolności” powinno mieć charakter wyjątkowy - może być uroczyste, to znaczy składać się z co najmniej trzech dań – przystawki lub zupy, dania głównego i deseru; może też mieć luźny charakter – spotkania w ogrodzie, wspólnego gotowania w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów.
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi mówi: - Często w pogoni za nowoczesnością, szukamy nowych doznań i smaków. Zapominamy przy tym jak smakuje kuchnia polska. Przed nami rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. i przy tej okazji warto powrócić do tradycyjnych polskich smaków. „Menu Wolności” dla jednych będzie okazją do powrotu do dzieciństwa, a dla młodszych pokoleń poznania dawnych smaków. Bo przecież Okrągły Stół, który niezależnie od tego, co niektórzy próbują nam wmówić, dał nam zaczątki demokratycznego państwa, to nie tylko obrady, ale również wspólne jedzenie i rozmowy. Zapraszamy do degustowania smaków wolności i radosnego przeżywania święta, które przypadnie 4 czerwca. W Łodzi, z racji tego, że samorządowcy z całej Polski spotykają się tego dnia w Gdańsku, rozpoczynamy obchody już 2 czerwca i będą one połączone z Dniem Dziecka. A w ramach akcji „Menu Wolności” w pasażu Rubinsteina rozdamy 1989 kultowych lodów Bambino.
Do akcji „Menu Wolności” włączają się również łódzcy restauratorzy. Jak informuje Piotr Kurzawa, manager ulicy Piotrkowskiej, we wszystkich lokalach uczestniczących w akcji będzie można zjeść typowo łódzkie danie jakim są knedle z truskawkami i młodą kapustą.
Katarzyna Bosacka, dziennikarka prowadząca programy o zdrowym trybie życia i zagadnieniach konsumenckich, dodaje: - Bardzo się cieszę, że Łódź jest w gronie 30 miast, które zdecydowały się wziąć udział w akcji „Menu Wolności”. Jest to akcja społeczna, zorganizowana przez miłośników kulinariów. Chcemy namówić Polaków do tego, abyśmy spotkali się przy stole, bo jesteśmy podzieleni, bo jesteśmy na siebie obrażeni, a stół i dobre jedzenie łączą. Przez trzy lata byłam ambasadorową w Kanadzie, mieszkałam też przez trzy lata w Stanach Zjednoczonych i dokładnie wiem jak świętują inne narody – smakołyki na kocyku, wspólne grillowanie, fajerwerki, przyjemność płynąca z kulinarnego spotkania. A u nas trochę to wygląda tak: „msza za ojczyznę i debata ku czci…”. Pomyślałam, że skoro wszystko zaczęło się od tego okrągłego stołu, to może by przy tym stole usiąść, porozmawiać ze sobą, pouśmiechać się do siebie. Dotarłam do menu obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu. To było takie „menu wolności” tych ludzi… Pomyślałam sobie, że może uda mi się namówić kilku kolegów restauratorów, żeby wprowadzili swoje „menu wolności”. Minęły trzy miesiące i mamy 30 różnych kulinarnych wydarzeń organizowanych przez samorządy w różnych miastach. Np. w Szczecinie będzie 1989 porcji paprykarzu szczecińskiego, w Poznaniu będzie wielki 89-kilowy Tort Wolności w na placu Wolności, w Bydgoszczy będzie tort w kształcie Okrągłego Stołu z czekoladowymi krzesłami i mikrofonami, w Kielcach będzie majonez kielecki z jajkami na twardo. Łódź, jak już wspomniała prezydent Zdanowska, rozdaje lody Bambino. Mamy też inny łódzki akcent. Jest nim logo akcji „Menu Wolności”, którego autorem jest Andrzej Pągowski, człowiek bardzo związany z Łodzią. Zachęcamy wszystkich Polaków abyśmy spotkali się w okolicy 4 czerwca, zjedli coś wspólnie.
Ambasadorami akcji są m. in: Andrzej Pągowski, Agnieszka Kręglicka, Dorota Wellman, Robert Makłowicz i Maciej Stuhr.
Więcej informacji i zgłoszenia na: menuwolnosci.pl